BiH čeka izručenje devet osoba
This post is also available in: English
Bosna i Hercegovina čeka izručenja iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), Rusije, Švicarske, Francuske, Srbije, Brazila i Australije.
“Do sada je u bazama ministarstva evidentirano osam osoba koje su izručene zbog sumnje da su počinile ratne zločine u BiH, ali napominjemo da su mnogi predmeti klasificirani kao povjerljivi i ne unose se u baze podataka”, navode u Ministarstvu pravde BiH.
Prema podacima Balkanske istraživačke mreže (BIRN) BiH, do sada je u našu zemlju izručeno 28 osoba zbog sumnje da su počinile ratne zločine. Najveći broj njih izručen je iz SAD-a.
Među posljednjima, iz Švicarske je izručena Elfeta Veseli, koja je osumnjičena za zločin počinjen na području Zvornika 1992. godine.
Prema podacima Suda BiH, trenutno je aktivno najmanje 20 potjernica za osumnjičenima za ratne zločine. Neke od potjernica stare su skoro deset godina, a među njima je potjernica za Rajkom Kušićem, bivšim komandantom Rogatičke brigade Vojske Republike Srpske (VRS).
Dok su pojedini osumnjičeni izručeni za svega par mjeseci od hapšenja, izručenje drugih nekad traje i godinama. Dužina postupka izručenja zavisi od ugovora između BiH i države koja izručuje, garancija koje se traže od BiH da poštuje ljudska prava, pravičnog suđenja, kao i druge dodatne dokumentacije.
Ministarstvo pravde BiH nije dalo informaciju o postupku izručenja Radomira Šušnjara iz Francuske, na koje se čeka već tri godine. Prije tačno godinu dana, sud u Parizu odobrio je izručenje, ali odgovor zašto još nije izručen nismo dobili ni iz Tužilaštva BiH.
Šušnjar je osumnjičen za učešće u zatvaranju žrtava u kuću u višegradskoj Pionirskoj ulici u ljeto 1992. godine, te u kasnijem paljenju kuće. U tu kuću je u julu 1992. zatvoreno više od 60 civila bošnjačke nacionalnosti s područja Višegrada, među kojima je bilo i žena i djece, koji su potom zapaljeni.
Prema Tužilaštvu, vojnici su pucali na žrtve koje su pokušavale pobjeći. Samo nekoliko osoba, kako je saopćeno, preživjelo je spaljivanje.
Šušnjar se godinama skrivao u Francuskoj, gdje je uhapšen 4. aprila 2014., kada je Tužilaštvo BiH najavilo njegovo “brzo izručenje”.