Nedjelja, 23 Februara 2025.
Prlić i ostali: Zločini ili borba za bolju budućnost
Posljednju presudu Tribunal u Haagu izreći će u srijedu, 29. novembra, bivšim čelnicima takozvane Hrvatske Republike Herceg-Bosne (HRHB) koji su optuženi za zločin protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja...
Lekcije Haškog tužilaštva – temelji istraga za ratne zločine
Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) razvijalo je radne metode na osnovu kojih su razvijene operativne strategije institucija u BiH, rečeno je na panel-diskusiji o naslijeđu Haškog tribunala.
Pionirski rad Tribunala na području rodne pravde
Haški tribunal je napravio pionirski posao procesuirajući veliki broj predmeta silovanja i seksualnog nasilja, te unaprijedio koncept rodne pravde u samoj instituciji, zaključeno je na konferenciji o naslijeđu suda.
Nemjerljiv doprinos Haškog tribunala pravu i pravdi
Haški tribunal je dao ogroman doprinos razvoju međunarodnog prava, a nesumnjivo i globalno pravdi, rečeno je na Diskusiji o naslijeđu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).
Presuda Mladiću u martu 2017.
Predsjednik Haškog tribunala Theodor Meron obavijestio je Savjet bezbjednosti UN-a da se presuda bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću može očekivati u martu 2017. godine, a možda i kasnije.
Protest protiv Merona
Žrtve iz BiH izrazile su razočarenje radom Haškog tribunala i njegovog predsjednika Theodora Merona, dok je grupa od desetak građana noseći transparent “RIP Justice” napustila konferenciju dok je Meron govorio.
Šestorici bivših funkcionera 111 godina zatvora
Haški tribunal osudio je šestoricu bivših visokih funkcionera Herceg-Bosne na ukupno 111 godina zatvora za učešće u zločinima počinjenim u periodu od 1992. do 1994.
Rasvjetljavanje velikog broja zločina
Milioni prikupljenih dokumenata, 4.500 saslušanih svjedoka, 161 optuženi i 69 osuđenih lica – neki su od pokazatelja 20 godina rada Haškog tribunala.