Posljednju presudu Tribunal u Haagu izreći će u srijedu, 29. novembra, bivšim čelnicima takozvane Hrvatske Republike Herceg-Bosne (HRHB) koji su optuženi za zločin protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja...
Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) razvijalo je radne metode na osnovu kojih su razvijene operativne strategije institucija u BiH, rečeno je na panel-diskusiji o naslijeđu Haškog tribunala.
Haški tribunal je napravio pionirski posao procesuirajući veliki broj predmeta silovanja i seksualnog nasilja, te unaprijedio koncept rodne pravde u samoj instituciji, zaključeno je na konferenciji o naslijeđu suda.
Haški tribunal je dao ogroman doprinos razvoju međunarodnog prava, a nesumnjivo i globalno pravdi, rečeno je na Diskusiji o naslijeđu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).
Predsjednik Haškog tribunala Theodor Meron obavijestio je Savjet bezbjednosti UN-a da se presuda bivšem komandantu Vojske Republike Srpske Ratku Mladiću može očekivati u martu 2017. godine, a možda i kasnije.
Žrtve iz BiH izrazile su razočarenje radom Haškog tribunala i njegovog predsjednika Theodora Merona, dok je grupa od desetak građana noseći transparent “RIP Justice” napustila konferenciju dok je Meron govorio.
Haški tribunal osudio je šestoricu bivših visokih funkcionera Herceg-Bosne na ukupno 111 godina zatvora za učešće u zločinima počinjenim u periodu od 1992. do 1994.