Vojislav Šešelj: Od komuniste, nacionalnog fanatika do četničkog vojvode9. Aprila 2018.ČlanakSrpskom političaru, četničkom vojvodi, bivšem potpredsjedniku Vlade Srbije, predsjedniku Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju, po optužnici ratnom huškaču, pred Mehanizmom za međunarodne krivične tribunale u Haagu će 11. aprila biti izrečena drugostepena presuda.
Nevladine organizacije: Nacrt strategije za ratne zločine Srbije ima ozbiljne nedostatke20. Marta 2018.ČlanakNacrt tužilačke strategije za istragu i gonjenje ratnih zločina u Republici Srbiji 2018–2023. ne definiše prioritete procesuiranja, indikatore kojima bi se mjerio uspjeh strategije, kao ni rokove za ostvarenje njenih ciljeva, smatraju neke nevladine organizacije u Srbiji.
Osumnjičeni za ratne zločine na slobodi dok regionalni tužioci ignorišu haške dokaze13. Marta 2018.ČlanakTužioci iz Bosne i Hercegovine, Srbije i Hrvatske već više od deset godina pokazuju malo namjere da procesuiraju osumnjičene navedene u dokumentima koji su im proslijeđeni iz Haškog tribunala. Milenko Stanić izložen je velikom pritisku nakon što je nominovan na poziciju viceguvernera “Centralne banke BiH” 2016. godine. Udruženje – Pokret “Majke enklava Srebrenica i Žepa” […]
Analiza – Goran Sarić: “Uraditi neki posao u Srebrenici”15. Februara 2018.ČlanakNakon više od četiri godine suđenja, Sud Bosne i Hercegovine će izreći presudu Goranu Sariću, optuženom da je, kao komandant Specijalne brigade policije i član komande štaba policijskih snaga Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), u julu 1995. počinio genocid u Srebrenici.
Analiza – Slobodan Karagić: Zločin u Doboju ili montiran proces12. Januara 2018.ČlanakSud BiH će u ponedjeljak nakog gotovo dvije godine suđenja izreći prvostepenu presudu Slobodanu Karagiću, optuženom za zločine protiv čovječnosti i civilnog stanovništva počinjene na području Doboja 1992. i 1993.
Bez nove Strategije za ratne zločine, manje presuda i optužnica28. Decembra 2017.ČlanakDržavne pravosudne institucije ove godine zabilježile su manje presuda i optužnica za ratne zločine, ali se našle i pred različitim iskušenjima od provjera ratne prošlosti sudija i tužilaca do nepostojanja izmjena Državne strategije za procesuiranje ratnih zločina.
Tribunal postavio standarde postupka, ali ne i pomirenja22. Decembra 2017.ČlanakNakon 24 godine rada Haškog tribunala, oni koji su imali uvid u većinu dokaza nekadašnjih zaraćenih strana s prostora BiH, Srbije i Hrvatske, navode da je taj sud “uspostavio standarde za neka buduća zbivanja”.