Analize i istraživanja


Pronađen manji broj nestalih osoba, neuspješno više od polovine ekshumacija 30. Decembra 2024. Pregled 2024. godine Iako je od početka godine izvršeno skoro 80 ekshumacija u potrazi za osobama nestalim u ratu u Bosni i Hercegovini, više od polovine njih je bilo bezuspješno, a pronađeni su ostaci 42 žrtve rata. Dok se porodice više od sedam i po hiljada nestalih trude da ne gube nadu, vrijeme čini svoje i sve je manje onih koji dočekaju da pronađu i sahrane svoje najmilije.
Manje podignutih optužnica i više oslobođenih za ratne zločine u 2024. godini 27. Decembra 2024. Pregled 2024. godine Predmeti ratnih zločina će se okončati prirodno, a ne pravnim putem, kažu pravnici na isteku godine kada otkucava i produženi rok Strategije za rad na predmetima ratnih zločina, bez ispunjenja prioriteta. Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je 2024. podiglo šest optužnica, a Državni sud osudio 46 osoba na ukupno 433 i po godine zatvora, dok je od početka godine optužbe za ratne zločine oslobođeno 35 osoba.
Kako osuđenici za ratni zločin u Foči izbjegavaju zatvor 16. Decembra 2024. Analiza Zoran Vuković, kojeg je Viši sud u Podgorici osudio za ratni zločin počinjen nad civilnim stanovništvom Foče, nije proveo ni dana u zatvoru kao ni ostala trojica osuđenih za ubistvo tročlane porodice Klapuh, ali je 2020. godine obavljao funkciju člana biračkog odbora ispred Srpske demokratske stranke (SDS) u ovome gradu na lokalnim izborima, Detektor može potvrditi. Razočaran što nisu u zatvoru, jedini preživjeli član ove porodice danas želi dostojanstveno ukopati svoje najmilije čija tijela su, prema njegovim saznanjima, u Crnoj Gori.
Krstićevo priznanje genocida nedovoljno iskorišteno za suočavanje s prošlošću 5. Decembra 2024. Analiza U svom posljednjem zahtjevu za prijevremeno puštanje na slobodu, ratni zločinac Radislav Krstić priznao je odgovornost za genocid u Srebrenici, ali o ovom rijetkom preuzimanju odgovornosti za zločin nije se pričalo dovoljno u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Pitali smo pet stručnjaka zašto su političari u Republici Srpskoj i Srbiji ignorisali pokušaj pokajanja odgovornog za genocid i kako se ono može bolje iskoristiti za suočavanje s prošlošću.
Vlastitu traumu pretvorile u pomoć seksualno zlostavljanim osobama u ruskom zarobljeništvu 11. Novembra 2024. Analiza Dvije bivše zatvorenice Ruske Federacije iz Ukrajine su bol koju su preživjele pretvorile u borbu za pomoć osobama koje su bile seksualno zlostavljane u ratu. Od Ukrajine traže da se u zakon uvede krivično djelo seksualnog nasilja u sukobu i priznavanje statusa preživjelim žrtvama, kojih je do danas registrovano više od 300, među kojima su i djeca.
Neka djeca nestala u ratu možda nikada neće biti identifikovana zbog ubistva cijele porodice 4. Novembra 2024. Analiza Za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini nestale su kompletne porodice čije posmrtne ostatke će u slučaju pronalaska biti nemoguće identifikovati, jer nemaju živih rođaka koji bi mogli dati uzorke krvi.
Šta trebate znati o Schmidtovom izvještaju UN-u 1. Novembra 2024. Analiza Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt podnio je redovni izvještaj generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija (UN), u kojem je naveo da je zbog Rezolucije o Srebrenici došlo do novih etničkih napetosti i povećanog negiranja genocida, potom da je zbog sankcija došlo do destabilizacije budžeta Republike Srpske, a izvjestio je i o napadima na povratnike i nedostatku nastave o historiji zasnovane na činjenicama, te o brojnim izazovima u neispunjenju prioriteta za pristupanje Evropskoj uniji.
Logoraši se žale na obustavljanje istrage za prinudna preseljenja i ratna pljačkanja u Bijeljini 1. Novembra 2024. Analiza Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini obustavilo je istragu protiv Vojislava Đurkovića za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a iz Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini uložili su pritužbu na ovu tužilačku odluku, uz dokaze koji su korišteni u sudskim postupcima u Hagu.
Tri stvari zbog kojih su suđenja za ratne zločine neefikasna 31. Oktobra 2024. Analiza Dok je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u prvih deset mjeseci 2024. godine podiglo samo tri optužnice za ratne zločine na području BiH, pred Državnim sudom je aktivno nešto više od 60 predmeta, ali u više od deset se ročišta ne održavaju zbog bolesti optuženih. Na sporost suđenja u posljednja tri mjeseca je uticao i štrajk advokata, a i nedostupnost optuženih.
Šta trebate znati o Alternativnom izvještaju o napretku BiH na putu ka EU 30. Oktobra 2024. Analiza Bosna i Hercegovina nije pokazala napredak u ispunjavanju preporuka Evropske komisije za približavanje članstvu u Evropskoj uniji, među kojima je sveobuhvatna revizija zakonskog okvira, implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, pokazuju nalazi novog Alternativnog izvještaja.