Analize i istraživanja


Vlastitu traumu pretvorile u pomoć seksualno zlostavljanim osobama u ruskom zarobljeništvu 11. Novembra 2024. Analiza Dvije bivše zatvorenice Ruske Federacije iz Ukrajine su bol koju su preživjele pretvorile u borbu za pomoć osobama koje su bile seksualno zlostavljane u ratu. Od Ukrajine traže da se u zakon uvede krivično djelo seksualnog nasilja u sukobu i priznavanje statusa preživjelim žrtvama, kojih je do danas registrovano više od 300, među kojima su i djeca.
Neka djeca nestala u ratu možda nikada neće biti identifikovana zbog ubistva cijele porodice 4. Novembra 2024. Analiza Za vrijeme rata u Bosni i Hercegovini nestale su kompletne porodice čije posmrtne ostatke će u slučaju pronalaska biti nemoguće identifikovati, jer nemaju živih rođaka koji bi mogli dati uzorke krvi.
Šta trebate znati o Schmidtovom izvještaju UN-u 1. Novembra 2024. Analiza Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt podnio je redovni izvještaj generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija (UN), u kojem je naveo da je zbog Rezolucije o Srebrenici došlo do novih etničkih napetosti i povećanog negiranja genocida, potom da je zbog sankcija došlo do destabilizacije budžeta Republike Srpske, a izvjestio je i o napadima na povratnike i nedostatku nastave o historiji zasnovane na činjenicama, te o brojnim izazovima u neispunjenju prioriteta za pristupanje Evropskoj uniji.
Logoraši se žale na obustavljanje istrage za prinudna preseljenja i ratna pljačkanja u Bijeljini 1. Novembra 2024. Analiza Okružno javno tužilaštvo u Bijeljini obustavilo je istragu protiv Vojislava Đurkovića za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, a iz Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini uložili su pritužbu na ovu tužilačku odluku, uz dokaze koji su korišteni u sudskim postupcima u Hagu.
Tri stvari zbog kojih su suđenja za ratne zločine neefikasna 31. Oktobra 2024. Analiza Dok je Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u prvih deset mjeseci 2024. godine podiglo samo tri optužnice za ratne zločine na području BiH, pred Državnim sudom je aktivno nešto više od 60 predmeta, ali u više od deset se ročišta ne održavaju zbog bolesti optuženih. Na sporost suđenja u posljednja tri mjeseca je uticao i štrajk advokata, a i nedostupnost optuženih.
Šta trebate znati o Alternativnom izvještaju o napretku BiH na putu ka EU 30. Oktobra 2024. Analiza Bosna i Hercegovina nije pokazala napredak u ispunjavanju preporuka Evropske komisije za približavanje članstvu u Evropskoj uniji, među kojima je sveobuhvatna revizija zakonskog okvira, implementacija presuda Evropskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda BiH, pokazuju nalazi novog Alternativnog izvještaja.
Zašto nije kažnjeno Google mapiranje lažnog parka Ratka Mladića kod Potočara 25. Oktobra 2024. Analiza Nakon zahtjeva Memorijalnog centra Srebrenica, sa Google mapa uklonjena je lažna lokacija “Park Ratka Mladića“ pored mezarja žrtava genocida u Potočarima – što vide kao još jedan način negiranja i uvrede za preživjele, dok ostaju otvorena pitanja na koji način se počinioci mogu kazniti za veličanje ratnih zločinaca i kako efikasnije zabraniti i onemogućiti ovakve slučajeve.
Može li se ratnim zločincima zabraniti da govore na predizbornim skupovima? 11. Oktobra 2024. Analiza Tokom predizborne kampanje za protekle Lokalne izbore u Bosni i Hercegovini, birači su imali priliku na skupovima političkih stranaka čuti i osuđenog ratnog zločinca što je, prema nekim sagovornicima Detektora, nužno zakonom zabraniti, zbog javnog interesa koji je važniji od slobode govora koju uživaju i oni koji su odslužili kazne.
Kandidati za načelnike bez odgovora o osjetljivim pitanjima suočavanja s prošlošću 4. Oktobra 2024. Analiza Većina od gotovo 30 kandidata za načelnike koje je Detektor kontaktirao u posljednjoj sedmici pred izbore nije odgovorila na pitanja o izgradnji spomenika, obilježavanju mjesta zatočenja i poštovanju sudski utvrđenih činjenica o ratnim zločinima. Ovih tema nema ni u njihovim programima i obećanjima.
Tužilaštva “zatrpana“ predmetima ratnih zločina prebačenih s državnog nivoa 27. Septembra 2024. Analiza Tužioci širom Bosne i Hercegovine navode da, uz kadrovski manjak, nedostupnost optuženih i svjedoka te nedovoljno dokaza, ne postoje objektivne mogućnosti za rješavanje ogromnog broja predmeta prebačenih odlukom Državnog suda po Revidiranoj Strategiji za rad na predmetima ratnih zločina, od kojih se u većini ne zna ko su počinioci.