Sud Bosne i Hercegovine prihvatio je predložene dokaze po tužbi koju je podnio Danilo Zoljić protiv BiH nakon što je pravosnažno oslobođen optužbi za genocid.
Sud Bosne i Hercegovine odbio je žalbu Tužilaštva i potvrdio presudu kojom se Miodrag Josipović i ostali oslobađaju optužbi za genocid u Srebrenici, potvrdili su advokati za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Iznoseći žalbu na oslobađajuću presudu Miodragu Josipoviću i ostalima za genocid u Srebrenici pred sudom Sudom Bosne i Hercegovine, Državno tužilaštvo je zatražilo da se ova presuda ukine i ponovi postupak, dok su Odbrane tražile da se žalba odbaci u cijelosti i potvrdi prvostepena presuda.
Zakonske promjene kojima se zabranjuje negiranje genocida, koje je nametnuo visoki predstavnik Bosne i Hercegovine, dovele su do reakcija rukovodstva Republike Srpske, koje prijeti povlačenjem iz poreskog sistema, pravosuđa i Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.
Presuda bivšim policijskim rukovodiocima optuženim za pomaganje u genocidu u Srebrenici u julu 1995. godine biće izrečena 29. novembra pred Sudom Bosne i Hercegovine.
Na suđenju za genocid u Srebrenici, Odbrana Danila Zoljića zatražila je oslobađajuću presudu, navodeći da optuženi nije imao nikakav angažman ni zadatak kao komandant Posebnih jedinica policije (PJP) u periodu obuhvaćenom u optužnici.
Odbrana Dragomira Vasića zatražila je u završnoj riječi oslobađajuću presudu za genocid u Srebrenici, navodeći da optuženi nije znao za plan prisilnog preseljenja i ubijanja muškaraca.
Odbrana bivšeg zamjenika komandira Policijske stanice u Bratuncu Branimira Tešića zatražila je u završnoj riječi oslobađajuću presudu, ocijenivši da nisu dokazani navodi da je optuženi pomagao glavnim izvršiocima genocida u Srebrenici.
Odbrana Miodraga Josipovića zatražila je oslobađajuću presudu za genocid u Srebrenici, ocijenivši da nije dokazano da je optuženi angažovao policijske snage u vojnim operacijama nego je obavljao redovne poslove.