Iako se tokom ratova 1990-ih na teritoriji Srbije nisu vodile borbe, na hiljade zarobljenika iz Hrvatske zatvoreno je i zlostavljano u logorima u Vojvodini.
Haški tribunal okončat će rad na preostalim suđenjima u naredne tri godine, nakon čega će apelacije preuzeti Mehanizam Ujedinjenih nacija za međunarodne krivične sudove, rečeno je na radionici u Sarajevu.
Advokat Wayne Jordash kazao je nakon oslobađajuće presude Haškog tribunala da je njegov branjenik Jovica Stanišić “u šoku od sreće”, dok su predstavnici žrtava iz BiH izrazili ogorčenje presudom.
Haški tribunal oslobodio je krivice Jovicu Stanišića i Franka Simatovića, bivše pripadnike Državne bezbjednosti Srbije, za zločine počinjene na području BiH i Hrvatske u periodu od 1991. do 1995. godine.
Posljednji proces pred Haškim tribunalom za zločine u BiH počeće u srijedu, 16. maja, kada će Tužilaštvo iznijeti uvodnu riječ na početku suđenja Ratku Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske (VRS) optuženom za genocid i druge zločine u BiH.
Hapšenje i izručenje Gorana Hadžića, nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske Krajine (RSK), označilo je prekretnicu u teškom odnosu Srbije sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY).
Haški tribunal imenovao je srbijanskog advokata Vladimira Petrovića za privremenog branioca Goranu Hadžiću, nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske Krajine (RSK).
Nekadašnji predsjednik Republike Srpske Krajine (RSK) na prvom pojavljivanju pred sudijama Tribunala u Haagu zatražio je dodatno vrijeme prije nego se izjasni o krivici po optužnici koja ga tereti za zločine u Hrvatskoj.
Tužilaštvo Haškog tribunala Goranu Hadžiću, nekadašnjem predsjedniku Republike Srpske Krajine (RSK), na teret stavlja zločine protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja počinjene 1991. i 1992. godine na području Hrvatske.