Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev Stanislava Galića, bivšeg komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa (SRK) Vojske Republike Srpske, osuđenog na doživotni zatvor za zločine počinjene u Sarajevu.
Novinska agencija Republike Srpske i Radiotelevizija tog entiteta objavili su u susret godišnjici Markala intervju s bivšim srbijanskim obavještajcem Jovanom Milanovićem u kojem je tvrdio da je eksplozija u kojoj je ubijeno preko 60 ljudi projektovana od strane “američke tajne službe i muslimanskih snaga u BiH”, što je suprotno nalazima Vijeća u nekoliko haških presuda.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik saopćio je tokom proteklog vikenda, kada se obilježavala 29. godišnjica masakra na Markalama, da je ovaj zločin opisan lažima i da su za njega dva puta lažno optuženi Srbi, što je izazvalo brojne reakcije. Detektor je uporedio ove izjave sa sudski utvrđenim činjenicama o granatiranju sarajevske pijace 5. februara 1994. godine.
Udruženje žrtava i svjedoka genocida zatražilo je od Tužilaštva Bosne i Hercegovine da procesuira odgovorne za opsadu Sarajeva, podsjećajući na četiri presude Haškog tribunala koje, uz zaključke o opsadi, sadrže i imena osoba na nižim nivoima koje su aktivno učestvovale u počinjenim zločinima.
Predsjednik Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) odbio je prijevremeno puštanje na slobodu Stanislava Galića, nekadašnjeg komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske koji je presudom Haškog tribunala osuđen na doživotnu kaznu zatvora za zločine počinjene u Sarajevu.
Jedanestogodišnji Marko Žižić poginuo je 1. juna 1993. godine, tokom granatiranja improviziranog fudbalskog igrališta na parkiralištu u sarajevskom naselju Dobrinja. Prema haškoj dokumentaciji uz Žižića je tada, prvog dana Kurbanskog bajrama, u granatiranju poginulo još najmanje 11 i ranjena je 101 osoba.
Predsjednik Mehanizma za međunarodne krivične sudove (MMKS) Carmel Agius je od svog imenovanja odbio tri zahtjeva haških osuđenika za prijevremeni izlazak na slobodu jer smatra da nisu pokazali znakove rehabilitacije, uvodeći tako novu praksu koju pozdravljaju predstavnici žrtava.
U nastavku suđenja Ratku Mladiću, svjedok Odbrane Velimir Dunjić negirao je da je, kao komandant Igmanske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), 1992. i 1993. godine otvarao nesrazmjernu artiljerijsku vatru na ciljeve u Sarajevu.