Vijeće Vrhovnog suda Federacije BiH je Žarka Vidovića pravosnažno oslobodilo optužbe za ratni zločin protiv civilnog stanovništva počinjen u Tešnju 1994. godine.
Državni sud je donio presudu kojom je Bosna i Hercegovina dužna isplatiti naknadu nematerijalne štete zastupniku Šemsudinu Mehmedoviću u iznosu od 3.000 konvertibilnih maraka, po osnovu pretrpljene duševne boli zbog povrede ugleda i časti izazvanih hapšenjem i istragom za ratne zločine na području Tešnja. Država je presudom dužna platiti i troškove postupka u iznosu od 1.485 KM, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Državni sud donio je nepravosnažnu presudu kojom je odbijen zahtjev Šemsudina Mehmedovića, zastupnika u Parlamentarnoj skupštini BiH, za naknadu štete koju je tražio zbog duševne boli izazvane hapšenjem i istragom protiv njega za ratne zločine počinjene u Tešnju, saznaje Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Dom zdravlja u Tešnju planirao je ove godine kupiti dva vozila hitne pomoći za 85.000 maraka, ali se u objavljenom tenderu umjesto sanitetskog pojavilo putničko vozilo, a ova zdravstvena institucija je propustila objaviti koliko će novca potrošiti na nova vozila.
Na suđenju bivšem direktoru Uprave za indirektno oporezivanje (UIO), svjedoci Tužilaštva BiH su govorili o sastancima optuženih Kemala Čauševića i Anesa Sadikovića u motelu u Šeheru kod Banje Luke.
Istraga o avionskom bombardovanju naselja Tešanjka (općina Tešanj) na mrtvoj je tački jer Tužilaštvo BiH ne može da pronađe arhivsku dokumentaciju nekadašnje Vojske Republike Srpske (VRS) o dejstvu avijacije u tom dijelu Bosne i Hercegovine.
Šemsudin Mehmedović, poslanik u državnom parlamentu, saslušan je 30. augusta u Tužilaštvu BiH, ali njegov advokat nije mogao reći na koje je okolnosti ispitivan.
Nakon što su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsili poslanika Šemsudina Mehmedovića, Tužilaštvo BiH je saopštilo da ovo hapšenje nije izvršeno po njihovom nalogu niti da je nadležni tužilac bio upoznat s planiranjem ove aktivnost
Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) uhapsila je državnog poslanika Šemsudina Mehmedovića zbog sumnje da je počinio ratni zločin u Tešnju 1992. i 1993. godine.