Nedjelja, 7 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Predrag Bastah Predrag Bastah. Foto: Sud BiH

Nakon što je Sud Bosne i Hercegovine odbio zahtjeve za razrješenje branioca po službenoj dužnosti, kao i za izuzeće predsjedavajućeg Vijeća, Bastah je na današnjem ročištu zatražio da izabere branioca kojeg će sam plaćati.

Bilo je planirano da u nastavku suđenja optuženi svjedoči u svoju korist, kao i da budu uvedeni materijalni dokazi Odbrane, ali je Bastah insistirao na pitanju branioca. Predsjedavajući Vijeća Zoran Božić je kazao da tom zahtjevu neće biti udovoljeno s obzirom da je neosnovan i da branilac Izet Baždarević korektno obavlja svoj posao.

“Ako mi to ne date, onda ću ja privatnog branioca, kojeg ću sam plaćati”, rekao je Bastah.

Božić je suđenje odgodio za 25. januar, navodeći da optuženi ima vremena do tada da izabere branioca. On je istakao da Baždarević neće biti razriješen i da će ostati na toj dužnosti ukoliko se ne pojavi drugi branilac.

Bastah je ranije tražio i izuzeće tužiteljice Sanje Jukić, kao i predsjedavajućeg Božića. Ovi zahtjevi su odbijeni.

“Sve što ste radili i radite jeste s ciljem opstrukcije i odugovlačenja postupka”, kazao je Božić.

Bastah je optužen za učešće u ubistvima 37 civila bošnjačke nacionalnosti na lokalitetu Mračni dol. Prema optužnici, počinio je zločin protiv čovječnosti u svojstvu pripadnika rezervne policije, s dva pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS).

 

Najčitanije
Saznajte više
Optuženi Fikret Prevljak ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Zukanović i ostali: Razdvojen postupak protiv Rasima Okerića
Sud Bosne i Hercegovine razdvojio je postupak protiv Rasima Okerića zbog bolesti, a nastavak suđenja ostalim optuženim za zločine u Hrasnici kod Sarajeva zakazao je za narednu sedmicu, nakon više od sedam mjeseci zastoja.
Dževad Mlaćo (lijevo) ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Mlaćo i Cikotić: Zapisi o likvidaciji ekstremista u ratnom dnevniku
Na suđenju za zločine u Bugojnu, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u dokaze je uložilo ratni dnevnik optuženog Dževada Mlaće u kojem su navedene zabilješke o zarobljenicima.
Ljuban Babić: Optuženi ne može učestvovati u postupku