Ponedjeljak, 12 januara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Ekshumacija u Mostaru. Foto: Institut za nestale osobe BiH

Glasnogovornica INO-a Emza Fazlić kaže da će se u narednom periodu utvrditi identitet pronađene žrtve.

“Prema nekim informacijama kojima raspolažemo, sumnja se da se radi o muškoj osobi, koja je u trenutku smrti bila starije životne dobi. Naravno, moramo pričekati DNK analizu, kako bismo mogli sa sigurnošću reći ko je zapravo žrtva koja je pronađena”, kaže Fazlić.

U Institutu pretpostavljaju da se radi o žrtvi bošnjačke nacionalnosti koja je na ovom području nestala 1993. godine.

“Posmrtne ostatke, zavezane u vreći, uočili su radnici prilikom iskopavanja grobnog mjesta u ovom haremu”, objašnjava Fazlić, dodajući da su nakon ekshumacije izuzeti uzorci za DNK analizu kako bi se utvrdio identitet žrtve.

“Posmrtni ostaci su prebačeni u Gradsko groblje Sutina u Mostaru, gdje će biti izvršena sudsko-medicinska i kriminalističko-tehnička obrada”, navodi se u saopćenju INO-a.

Ekshumacija je izvršena pod nadzorom Tužilaštva BiH i po naredbi Državnog suda.

Kako je ranije rečeno iz INO-a, u BiH se trenutno traga za 7.604 nestale osobe, a do sada su pronađeni posmrtni ostaci 25.500 nestalih osoba.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice iznošenje žalbi na presudu za zločine u Rogatici
U Sudu Bosne i Hercegovine iduće sedmice je planirano održavanje žalbene sjednice na prvostepenu presudu kojom su dvojica bivših pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS) osuđena na ukupno sedam godina zatvora za zločine na području Rogatice, dok su trojica oslobođena, potvrđeno je Detektoru.
Željko Budimir, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske. Foto: RTRS Vijesti/Facebook
Deveti januar obilježen uz poruke sankcionisanih političara i desničara
Na obilježavanju 9. januara, kojeg je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim praznikom, i ove godine veliki je broj zvaničnika ovog entiteta koji se nalaze pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i drugih zemalja, kao i optuženi ministri iz Srbije.
Potvrđena optužnica za pomaganje u genocidu u Srebrenici
Reakcija OSCE-a na postove Benjamine Karić: Kritičko izvještavanje se treba tolerisati
CIK najavljuje sankcionisanje govora mržnje na ponovljenim izborima u Republici Srpskoj