Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH. Foto: BIRN BIH

“U predmetu ‘Marko Kovač’, optuženi je uredno zaprimio optužnicu i poziv za ročište na kojem se trebao izjasniti o krivnji. Nakon što se nije pojavio na ročištu niti opravdao svoje odsustvo, optuženom je određen pritvor, a stekli su se i uslovi za raspisivanje potjernice”, naveli su u Državnom sudu.

Kako su dodali, nije bilo prijedloga Tužilaštva da se Kovačev predmet ustupi Srbiji.

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva, Kovač se tereti da je 1992. i 1993. godine, obavljajući dužnost komandanta Taktičke grupe Foča u okviru Vojske Republike Srpske (VRS), sudjelovao u progonu civilnog stanovništva na način da je planirao, naredio, podstrekavao, pomagao u planiranju i pripremanju zločina, te da kao nadređena osoba nije preduzeo mjere da spriječi zločine i kazni počinioce.

“U okviru progona je počinjeno nezakonito zatvaranje više stotina civila u zatvoreničke centre u Kazneno-popravnom domu (KPD) Foča, Srednjoškolskom centru i u Sportskoj dvorani ‘Partizan’, mučenje, prisilno preseljenje i deportacija stanovništva, ubistva i prisilni nestanak više od 190 osoba, silovanja i druga nečovječna djela slične prirode, kao i paljenje i uništavanje kuća, imovine te kulturno-historijskih i vjerskih objekata”, saopćeno je ranije iz Tužilaštva.

BIRN BiH je ranije pisao da optužnica Kovaču nije dostavljena jer se optuženi “još uvijek nije izjasnio koga želi za svog branioca”. Kada je kasnije zaprimio optužnicu, u novembru 2020. je bilo zakazano ročište u Sudu BiH, na koje on nije pristupio.

Najčitanije
Saznajte više
Iduće sedmice počinje suđenje za zločine u Žepču
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice počinje suđenje šestorici bivših pripadnika Hrvatskog vijeća obrane i policije za zločine počinjene 1993. i 1994. u Žepču.
Pariz u julu dobija spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici bit će otvoren u julu na groblju Père Lachaise u Parizu, tokom obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Optuženi za terorizam negirao krivicu