Članak

Migranti u Tuzli imaju pravo na ljekarsku pomoć i testiranje na Covid-19

24. Marta 2020.10:32
Migranti koji se trenutno nalaze u Tuzli, odlukom lokalnih vlasti imaju pravo na ljekarsku pomoć i testiranje na Covid-19, ali su nakon povlačenja volontera uskraćeni za informacije i podršku kako bi ostvarili svoja prava.

 

Bivši volonter i aktivista Senad Pirić je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) rekao da su odluku o prestanku pružanja pomoći migrantima donijeli 3. marta, jer su, kako je naveo, vidjeli “šta će se ovdje dogoditi”. 

Prema općinskim odlukama, strogo je zabranjeno dijeljenje hrane, odjeće i bilo koje vrste pomoći migrantima, što ih je, kako je kazao Pirić, dovelo u bezizlaznu situaciju.

“Koliko znam, trenutno stanje je katastrofa. Njih ima po gradu, niko ne nudi zdravstvenu zaštitu, niti išta. To je sve što ja znam, ali mi nemamo više nikakvog kontakta, nemamo radi sebe, jer nećemo da se izlažemo opasnosti. Država i policija sada brinu o njima, i to je to”, rekao je Senad Pirić.

U Bosni i Hercegovini je zbog epidemije koronavirusa proglašeno vanredno stanje, uz koje su propisane i odluke kojih se svi građani moraju pridržavati. Odluke, između ostalog nalažu javljanje nadležnim zdravstvenim organima svih onih koji osjete neke simptome koronavirusa, a one koji su došli iz dugih zemalja odluka primorava na izolaciju i provjeravanje koje radi Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).

Međutim, prema riječima Pirića, migranti koji su stigli u Tuzli se slobodno kreću ulicama, bez ikakve zdravstvene kontrole, a koju su ranije obavljali volonteri ili upućivali na Univerzitetski klinički centar (UKC) zbog manjka informacija.

“Imaju u sklopu UKC-a primarnu zaštitu, gore se mogu obratiti, ali nema im ko reći tu informaciju”, kazao je Pirić.

Da migranti moraju imati ljekarsku pomoć, potvrđuje i ministrica zdravstva Tuzlanskog kantona (TK) Dajana Čolić, koja je za BIRN BiH rekla da UKC Tuzla ima potpisan ugovor s Danskim vijećem za izbjeglice (DRC) da im se pruži pomoć ukoliko se ukaže potreba za to, naročito u epidemiji koronavirusa.

“Migranti na UKC-u dobijaju kompletnu zdravstvenu zaštitu i imali smo dosad jedan slučaj gdje smo posumnjali na simptome Covida-19, testirali smo, bio je čovjek negativan”, kazala je Čolić.

Prema ranijim izjavama iz MUP-a TK-a, u Tuzlu dnevno stiže oko 40 do 50 migranata, a koje evidentiraju uposlenici MUP-a. Ovaj broj je, prema riječima Pirića, znatno opao posljednjih dana kako se proširio koronavirus. 

Isto mišljenje imaju i u Crvenom križu (CK), u kojem su formirali mobilne timove za obilazak centra za strance, gdje mogu pružiti neku vrstu pomoći migrantima.

“Zadnjih dana je zaista vidljivo smanjen broj migranata koji dolaze u Tuzlu”, rekla je Tanja Bijedić, uposlenica CK-a Tuzla.

Migrantima će se pružiti zdravstvena pomoć, a oni koji pokažu simptome bit će testirani na Covid-19. Ministrica zdravstva misli da su do sada volonteri Crvenog križa obavljali funkciju prevoza migranata kojima se treba pružiti ljekarska pomoć, ali ne zna ko to sada radi.

“Kako je bilo izmještanje migranata i ova situacija s koronom, ja nisam uspjela propratiti ko ih sada dovodi gore na UKC, ali znam da im pružaju usluge, jer je bilo ovo jedno testiranje, mislim prošle sedmice”, kazala je Čolić.

Iz Crvenog križa su rekli kako do sada nikada nisu prevozili migrante, jer nije u skladu sa zakonom i da su “isključivo bili na autobuskoj stanici u Tuzli”, gdje su pružali prvu pomoć. 

“Dansko vijeće za izbjeglice je rukovodilo tim aktivnostima – pozivate hitnu pomoć i uvijek je hitna pomoć dolazila i vršila dalju brigu o tim migrantima, nikakvih problema nije bilo”, kazala je Bijedić.

Od stupanja na snagu odluke o ukidanju javnog prevoza, migranti ne mogu samostalno otići do drugih gradova koji imaju kampove, a u koje su nedavno izmjestili nekoliko stotina migranata iz Tuzle. U Tuzli više ne postoji ni migrantsko šatorsko naselje, jer su sve uklonili po izmještanju migranata u Sarajevo, a sagovornici BIRN-a BiH nisu znali gdje migranti borave. 

Azra Husarić Omerović