Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Šef Misije OSCE-a u BiH Bruce Berton je rekao da se moderni mediji suočavaju sa izazovima izvještavanja i kako ostati objektivan prilikom izvještavanja o terorističkim napadima.

“Jasno je da se o tome mora izvještavati i ljudi očekuju da se vijesti odmah objave, ali postoji veliki broj izvora i algoritama koji mogu dovesti do senzacije. Važno je da mediji pruže jasne, nepristrasne i objektivne informacije”, kazao je Berton.

Alberto Comito, prvi sekretar i zamjenik ambasadora Republike Italije u BiH, istakao je da je terorizam brutalna praksa i medijski fenomen te da postoji opasnost da izvještavanje daje teroristima publicitet kakav oni žele.

“Novinari analiziraju i komentiraju, suočeni su sa izazovima da brzi i objave vijesti koje će biti tačne… Borba protiv propagande je ključna”, naglasio je Comito.

Na prvom panelu “Izvještavanje o terorizmu u online, štampanim i elektronskim medijima” raspravljalo se o količini izvještavanja o terorizmu i nasilnom ekstremizmu i kako mediji mogu postati sredstvo propagande.

Terri Judd, nezavisna konsultantica za strateško komuniciranje i sprečavanje nasilnog ekstremizma, navela je da postoji veliki broj izvora informacija te je time veća odgovornost. Bez obzira na definiciju terorizma, uvijek se radi o širenju poruka i propagande terorista, te njihovog djelovanja i prijetnji, dodala je ona.

“Terorizam može postojati bez medija, mi nismo u ovom vijeku izumili terorizam, on odavno postoji, samo smo mu sada dali globalnu mrežu”, rekla je Judd.

Vrlo često mediji zaborave da prate situaciju nakon napada i postoji kontranarativ pri fokusu na napadače, rečeno je na konferenciji.

Prilikom izvještavanja o terorizmu i terorističkim napadima, predsjednik Mreže za etičko novinarstvo Aidan White je kazao da postoji pet etičkih principa kojih se novinarski radnici moraju pridržavati – istina i tačnost, nezavisnost, neustrašivost i objektivnost, humanost te odgovornost.

“Previše novinarstva ne predstavlja loše novinarstvo, nego premalo dobrog novinarstva… Elitna jedinica terorista proizvodi propagandu, širi i stvara strah i inspirira mlade, nezadovoljne ljude pokazujući im moćnost za regrutovanje”, izjavio je White.

Autor više knjiga o terorizmu i medijima Jean-Paul Marthoz je istakao da novinari trebaju osigurati bezbjednost građana, a ne ugrožavati rad spasilačkih službi. Kako je rekao, novinari prvo moraju pružiti pomoć, a ne biti informator terorista i ne promovirati njihovu agendu.

“Ne možete se suočiti s terorističkim činom bez pripreme. Kada požar počne, ne čitaju se upute za korištenje aparata za gašenje požara. Bit će novih napada, moramo biti spremni da izbjegnemo greške”, zaključio je Marthoz.

Konferencija o medijima i terorizmu u organizaciji OSCE-a u BiH održava se na Jahorini u subotu i nedjelju.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.