Haška Skype komunikacija “pomoć i podrška” optuženicima
This post is also available in: English
Predsjednik Mehanizma za međunarodne tribunale Theodor Meron je prije dva dana na statusnoj konferenciji u predmetu protiv Radovana Karadžića najavio da će uskoro biti usvojen zahtjev Odbrane da se omogući komunikacija putem Skypea pritvorenika i članova njihovih porodica.
Karadžićev advokat Peter Robinson je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ovaj potez Mehanizma nazvao “humanim”.
“Mogućnost pritvorenika poput Karadžića da vide članove svojih porodica putem video razgovora, umjesto da samo s njima razgovaraju putem telefona, predstavljati će veliki poticaj za njihovo stanje uma dok borave u pritvoru. Ovo je human i praktičan korak koji se može uraditi putem interneta, bez daljih troškova”, rekao je Robinson.
Sonja Karadžić-Jovičević je kazala da se dosadašnja komunikacija sa njenim ocem svodima na pozive telefonom koji idu jednosmjerno – iz pritvorske jedinice ka BiH.
“Veza se teško uspostavlja, često je nekvalitetna, a strašno skupa. Ide na teret pritvorenika. Skype će omogućiti jeftinu komunikaciju sa prethodno odobrenim kontaktima i u kontrolisanim uslovima. Ali to je u redu, jer se i telefonski razgovori snimaju”, kazala je ona.
Advokat Miodrag Stojanović, koji je član tima Odbrane Ratka Mladića, dodao je da trenutno advokati sa klijentima komuniciraju neposredno, putem ličnog kontakta ili preko telefonske kartice, koju pritvorenici plaćaju.
“Omogućavanje komunikacije preko Skypea je jedna velika stvar i pomoć svim tim pritvorenicima. Pogotovo kada su u pitanju kontakti sa porodicama, jer znate da oni te kontakte i komunikacije preko telefona plaćaju na osnovu kartice po ekonomskoj cijeni”, rekao je Stojanović i dodao da će besplatna komunikacija za pritvorenike i njihove porodice biti velika pomoć i podrška.
Glasnogovornica Mehanizma za međunarodne tribunale Helena Eggleston je kazala da se još uvijek razmatraju opcije oko takve vrste komunikacije i da svi koraci do kraja nisu definisani.
Prema njenim riječima, tajništvo Mehanizma vodi operativni dio posla i odlučuje na koju način će se komunikacija odvijati i sa kim.
“Mislim da je preuranjeno da bih mogla potvrditi informaciju oko toga koja vrsta Skypea će se koristiti, ne znamo ni da li će biti Skype ili neka druga vrsta videokonferencijskog razgovora. Svakako se na tome radi ali još nismo sada u fazi da bi mogli konkretnije nešto potvrditi”, navela je Eggleston.
Haški tribunal je Karadžića krajem marta 2016. osudio na 40 godina zatvora zbog genocida u Srebrenici, progona Bošnjaka i Hrvata širom BiH, terorisanja stanovništva Sarajeva i uzimanja pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
Prvostepeno vijeće oslobodilo je Karadžića optužbe za genocid u još sedam bosanskohercegovačkih opština.
Međunarodni sud u Haagu planira da u decembru ove godine izrekne pravosnažnu presudu.
Mladić je krajem prošle godine osuđen na doživotni zatvor zbog istih zločina, a njegova konačna presuda očekuje se 2019. godine.