Dodik zatražio novu Komisiju o Srebrenici
This post is also available in: English
godine.
U svom izlaganju Dodik je kazao da Vlada Republike Srpske treba da dobije nalog da formira “novu nepristrasnu komisiju”, jer je, prema riječima Dodika, prvobitna Komisija o događajima u i oko Srebrenice radila pod pritiskom.
“Potrebno je formiranje nove međunarodne komisije koja će da sagleda stradanja u Srebrenici, ali i oko nje i da jasno razluči, jer se sva stradanja ne mogu svesti pod zločine. Ona treba da sačini novi objektivan i istinit izvještaj, bez pritisaka od strane Ureda visokog predstavnika (OHR)”, istakao je Dodik.
Dodao je da prvobitni nalaz Komisije stavlja “omču oko vrata cjelokupnom srpskom narodu” zbog nedjela koja su učinili pojedinci.
Komisija o događajima u i oko Srebrenice, u periodu od 10. do 19. jula 1995., u svom Izvještaju iz 2004. utvrdila je učešće više od 25.000 osoba u srebreničkom genocidu uključujući i naredbodavce. Sedmočlani sastav ove Komisije činilo je pet članova koje je imenovala Vlada RS-a i dva člana imenovana od strane OHR-a.
U obraćanju Dodik je napomenuo da Republika Srpska treba da gradi mir i stabilnost i da je spremna daleko ekspresnije da čuva svoje granice.
Nakon pauze, poslanici Narodne skupštine usaglasili su zaključke kojima traže da Vlada Republike Srpske stavi van snage Izvještaj Komisije za Srebrenicu iz 2004. godine, te da se formira nova komisija koja bi u roku od godinu dana utvrdila kompletnu istinu o događajima u i oko Srebrenice u periodu od 1992. do 1995. godine.
U zaključcima se navodi da bi ovaj Izvještaj trebalo da doprinese jačanju međusobnog povjerenja u BiH i sprečavanju manipulacija žrtvama, jer, kako je istaknuto, Komisija iz 2004. godine radila je pod pritiskom međunarodne zajednice i OHR-a.
“NSRS konstatuje da je Komisija bila spriječena da se bavi stradanjem i srpskog naroda u širem području Srebrenice, i da je svojim preporukama navela da je ukupna slika o događajima u i oko Srebrenice moguća samo nakon sagledavanja njihovog ukupnog historijskog konteksta”, navedeno je u zaključcima.
Istaknuto je da bi komisija trebalo da bude međunarodnog karaktera, koja bi na objektivan i nepristrasan način trebala da utvrdi sve okolnosti.
Na kraju sjednice, usaglašeni zaključci su usvojeni jednoglasno.