Članak

Javne opomene nepoznatim sudijama i tužiocima

21. Maja 2018.15:24
Za manje disciplinske prekršaje u pravosudnim institucijama izriču se javne opomene, ali javnost nije upoznata koje sudije i tužioci se opominju, kao ni u kojoj instituciji rade jer se na stranici Visokog sudskog i tižilačkog vijeća (VSTV) objavljuju samo anonimizirani podaci.

Tokom prošle i ove godine izrečeno je ukupno sedam javnih opomena sudijama i tužiocima, ali javnost može vidjeti samo njihove inicijale, a podaci u kojem sudu ili tužilaštvu su počinili te prekršaje nisu objavljeni.

Pravni stručnjaci ističu da je transparentnost jako bitna u svakoj demokratskoj državi, te da ni sudije ni tužioci koji čine disciplinske prekšaje, zbog toga, ne bi trebali biti štićeni zaštitom ličnih podataka.

Predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je rekao da postoji odluka koja je odredila koje se sankcije mogu objaviti.

Postupak izvršenja disciplinskih mjera regulisan je poslovnikom VSTV-a, koji propisuje da se javna opomena izvršava objavljivanjem “odluke o izrečenoj mjeri na općoj sjednici suda odnosno kolegiju tužilaštva”.

Dodao je da pretpostavlja da je razlog anonimiziranja podataka da bi se sačuvao dignitet sudije koji i dalje sudi u nekim drugim predmetima.

“Ta zaštita integriteta sudije mislim da je osnovna motivacija zašto su neke odluke o sankcionisanjima sudija za neke lakše disciplinske prekršaje ne objavljuju“, kazao je Tegeltija.

Dugogodišnji advokat Fahrija Karkin kaže da odluke o disciplinskim mjerama sudijama i tužiocima ne treba stavljati na stranicu VSTV-a jer je to nepotreban podatak.

“Šta znači ako piše da je neki pod incijalima sudija kažnjen, odnosno proglašen odgovornim za neke propuste u vršenju sudačke dužnosti, a da se ne zna ko je i zašto mu se izriče takva mjera. Dakle, to je potpuno nepotreban podatak. Od tih podataka niko nema nikakve koristi jer ne može se ni komentarisati ko je”, rekao je Karkin.

Bivši sudija Vehid Šehić kaže da je transparentnost jako bitna u svakoj demokratskoj državi zato što sprečava špekulacije u vezi s određenim podacima.

“Ja sam pristalica da se javno objavljuju disciplinske mjere preduzete prema određenim nosiocima tužilačkih i sudskih funkcija”, navodi Šehić i dodaje da javnost mora znati zašto je neko sankcionisan.

Ističe da bi se objavljivanjem podataka javno ko su sudije i tužioci koji su počinili disciplinske prekršaje borili protiv generalne percepcije da u svim sudovima i tužilaštvima ništa ne valja.

“Mi imamo neki naš manir da generalno optužujemo sve, ne vodeći računa da postoje ljudi koji na jedan odgovoran način ispunjavaju svoju tu časnu poziciju sudije ili tužioca. Za mene je to jako bitno da bi se spriječila neka generalizacija”, smatra Šehić.

Bivši član VSTV-a Asim Crnalić tvrdi, međutim, da ne postoji zakonska osnova da se objavljuju podaci o javnim opomenama.

“Zbog zaštite ličnih podataka takvo nešto nije moguće”, rekao je on.

Ipak, Tegeltija tvrdi da ne postoji “problem da se objave svi podaci”, ukoliko dođe do usvajanja izmjena propisa.

“Mislim da ćemo mi i taj problem razmatrati vrlo brzo prilikom razmatranja preporuka koje se odnose na disciplinski postupak koje se sankcije objavljuju, koje se ne objavljuju”, zaključio je Tegeltija.

 

Albina Sorguč