Petak, 20 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Svjedočeći putem videolinka iz Švedske, Nisveta Crnić je ispričala da je početkom rata iz Kozaruše pobjegla sa suprugom i djecom u šumu zbog granatiranja. Njena majka Raifa i nana Radifa su, kako je rekla, otišle na vikendicu u selo Barakovac, “dok se ne smiri situacija”, i o njima ništa nije čula sve do 2001. godine, kada su pronađeni njihovi ostaci.

Crnić je izjavila da ne zna ko ih je ubio.

“Ne mogu reći da su ti ljudi u sudnici to uradili, jer ja to ne znam”, kazala je Crnić, dodavši da ne poznaje optužene.

Rade Vlasenko, Drago Končar i Milan Krupljanin, kao bivši pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS), optuženi su za učešće u progonu civilnog stanovništva na području Kozarca i okolnih mjesta u općini Prijedor. Vlasenku, Končaru i Krupljaninu na teret se stavljaju ubistva osam osoba na području Kozarca i Prijedora, među kojima su i žrtve starije životne dobi.

Na ovom ročištu Tužilaštvo BiH je uložilo u spis oko 40 materijalnih dokaza, koji su za Odbrane optuženih nesporni.

Suđenje se nastavlja 9. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Senad Gračanin i ostali: Završen dokazni postupak Tužilaštva
Na suđenju za zločine u Velikoj Kladuši 1995. godine, Tužilaštvo Unsko-sanskog kantona uložilo je pisane dokaze, čime je okončalo svoj dokazni postupak.
Muhamed Ibrahimović: Promijenio iskaz u vezi sa udaranjem zatvorenika
Na suđenju za zločine u Livnu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da se ne sjeća da je Muhamed Ibrahimović prilikom saslušanja udarao zatvorenike srpske nacionalnosti, kao što je govorio u istrazi.
Peković: Od članova porodice i komšija čuli o ubistvu
Kevac: Gledao odvođenje muškaraca u Biljanima