Članak

Koristiti kapacitete Interpola za borbu protiv terorizma i kriminala

18. Oktobra 2017.12:52

Sprečavanje terorizma, organizovanog i cyber kriminala bile su ključne teme sastanka ministra sigurnosti Dragana Mektića i generalnog sekretara Interpola Jurgena Stocka.

Kako su Mektić i Stock izjavili nakon sastanka, BiH je u vrhu zemalja koje na jasan način sarađuju s Interpolom.

Mektić misli da će BiH putem Interpola dobijati podatke i analize s obzirom da dolazi do definitivnog poraza Islamske države Iraka i Levanta (ISIL) i da će se određeni broj stranih državljana koji su ratovali u okviru te terorističke organizacije pokušati vratiti negdje u Evropu, pa između ostalog i u BiH.

“Jako nam je bitno kad su terorističke organizacije izašle iz okupiranih mjesta, da će iza njih ostati puno informacija i tragova, za koje se nadam da ćemo doći do njih, i konkretnih dokaza za određeni broj naših državljana koje bismo poslije mogli koristiti, ne samo u naše operativne već i u svrhe njihovog procesuiranja”, naveo je Mektić.

On je dodao da će BiH morati koristiti kapacitete Interpola za borbu protiv cyber kriminala u kojem će se u budućnosti razvijati bezbjednosni izazovi, kao i da se razgovor vodio o praćenju i presijecanju raznih oblika finansijskog kriminala, prije svega pranja novca.

“I BiH ima tih problema, koji se manifestuju na dva načina. Jedan je da postoje kanali na osnovu kojih prljavi novac ulazi u zemlju. A isto tako postoje informacije o pojavama da organizovane grupe i pojedinci iz BiH raznim finansijskim malverzacijama pokušavaju da taj novac ‘provozaju’ kroz neku svjetsku destinaciju i da ga kao legalan vrate u zemlju”, kazao je Mektić.

Generalni sekretar Interpola Stock je govorio o boljoj organizaciji, razmjeni podataka i saradnji koju diktiraju sigurnosna situacija i izazovi.

“Naše zajednice se suočavaju s cijelim mehanizmom prijetnji od međunarodnog terorizma, organizovanih grupa, cyber kriminala, koje svi skupa zajedno moramo rješavati. Ove prijetnje su više nego ikada ranije na međunarodnom nivou, izuzetno su kompleksne i nijedna zemlja nije u situaciji da se sama izbori s njima”, naveo je Stock.

Pohvalio je BiH i njene policijske snage, koje su imale centralnu ulogu u zajedničkim operacijama kao što je akcija “Trigger”, gdje se radilo o borbi protiv ilegalne trgovine oružjem u kojoj su učestvovali službenici iz 23 zemlje.

“Kao rezultat imali smo 149 hapšenja, zapljenu vatrenog oružja i eksploziva. Zahvaljujući naporima zemalja kao što je BiH, operacija je rezultirala time da je opasno oružje oduzeto kriminalcima”, istakao je generalni sekretar Interpola.

U međunarodnoj akciji kodnog naziva “Balkan Trigger”, koja je izvedena u aprilu 2016., u BiH je uhapšeno deset osoba, te je pored oružja i eksploziva, oduzeta veća količina droge.

Haris Rovčanin