Petak, 4 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Prema izmijenjenoj optužnici, Sariću je uz funkciju komandanta Specijalne brigade policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) dodato i da je bio član komande štaba policijskih snaga MUP-a RS-a.

Osim da je izdao upute, prema izmijenjenoj optužnici, vršio je i kontrolu nad svojim zamjenikom Ljubišom Borovčaninom na terenu. Pored djela počinjenih u opštinama Bratunac i Srebrenica, Sariću se na teret stavljaju i zločinu na području Zvornika.

Aleksandar Lazarević, branilac optuženog Sarića, kazao je da je izmijenjenom optužnicom došlo do novih optuženja i da je krivično djelo uvećano.

Tužilac Ibro Bulić je odgovorio da se ne radi o proširenju krivičnog djela, već o preciziranju činjenica utvrđenih na glavnom pretresu.

“Najveća promjena je u tome što je sada vrlo jasno precizirana uloga optuženog. Međutim, to niti jednog trenutka ne znači proširenje krivičnog djela”, objasnio je Bulić.

Nakon što je Sudsko vijeće prihvatilo izmijenjenu optužnicu, sudija Staniša Gluhajić je rekao da se izmjene kreću u okviru iste optužnice i da postoje nove okolnosti, ali i da će Odbrana dobiti mogućnost dodatnog vremena u odnosu na izmijenjenu optužnicu.

Goran Sarić je optužen da je komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju i zauzimanju položaja pripadnika trupa Ujedinjenih nacija (UN) te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni.

Pred Haškim tribunalom Ljubiša Borovčanin je osuđen na 17 godina zatvora jer u julu 1995. nije spriječio ubistva u Srebrenici.

Nastavak suđenja biće naknadno zakazan.

Najčitanije
Saznajte više
Lasica i Milović: Čuli za napad na Kokino Selo
Na suđenju za zločine u Goraždu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je čuo za napad na Kokino Selo (Lozje) i da je bilo ubijenih, kao i da je jedna grupa zarobljenih čuvana u jednoj kući.
Peulići i Đurić: Vidio zarobljenike na Babanovcu s Vojnom policijom
Na suđenju za zločine u Skender-Vakufu i Travniku, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se grupe ljudi koja je 1992. dovedena na Babanovac, a s kojima je bila Vojna policija.
Stanić i ostali: Udarci drvetom po glavi
Patković: Pregled tijela dovezenih iz Dusine
Kosorić: Susret s optuženim prije napada na Žepu