Srebrenica: Za pomirenje potrebno priznanje genocida
This post is also available in: English
000 muškaraca i dječaka, a ove godine bit će ukopani posmrtni ostaci 71 žrtve.
Dešavanja u Srebrenici u julu 1995. su mračna strana Ujedinjenih nacija i svijeta, a prihvatanje istine je neophodno za pomirenje, rečeno je na komemoraciji.
Član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović je istakao da se savjest zločinaca nikad nije probudila i da nastavljaju skrivati i negirati zločin počinjen ovdje, koji su međunarodni i regionalni sudovi nazvali i presudili jednim imenom – genocid.
“Put do mira vodi preko pomirenja, a potrebno je svima, kako se nikada više nijedna majka ne bi morala uputiti i tražiti kosti svoje djece po grobnicama. Pomirenja ne može biti bez pravde i istine. Temelji pomirenja se moraju graditi na istini, a ne na laži i negiranju genocida”, naglasio je Izetbegović.
Pozvao je i srpski narod da prihvati istinu i prizna genocid.
“Bošnjacima je Srebrenica najdublja rana i nikada je neće zaboraviti”, rekao je Izetbegović.
Za genocid i zločine počinjene u Srebrenici, pred Haškim tribunalom i Sudom BiH ukupno 38 nekadašnjih pripadnika vojske i policije Republike Srpske osuđeno je na više od 600 godina zatvora i tri doživotne robije.
Komemoraciji prisustvuje predsjednik Haškog tribunala Carmel Agius, koji je izjavio da je Sud “donio istinu, ali ne pomirenje”.
“Osjećam se kao da sam jedan od vas. Ovo je prilika i događaj kada čovjek dijeli tugu i želje svih koji su ovdje i onih koji nisu mogli biti ovdje”, kazao je on.
Šef Delegacije Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark je govorio o potrebi da buduće generacije uče o tome šta se desilo, jer će Srebrenica jednog dana biti uspješna privredna zajednica, što će zahtijevati kontinuirani dijalog, za koji je neophodno pomirenje.
“Ne smijemo zaboraviti mračne dane od prije 22 godine… Zajednička budućnost je da pamtimo šta se desilo ovdje na ovom mjestu. Evropska unija je uspostavljena da se na evropskom tlu više nikad ne ponove masovna ubistva i genocid. Unatoč tome, prije 22 godine nismo uspjeli, i svi smo odgovorni”, istakao je Wigemark.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija António Guterres je, u izjavi objavljenoj u utorak, nazvao Srebrenicu “najvećim zločinom na području Evrope nakon Drugog svjetskog rata.
“Na današnji dan sjećamo se i odajemo počast hiljadama dječaka i muškaraca koji su ubijeni, i izražavamo solidarnost s njihovim porodicama i prijateljima. Užasni događaji u Srebrenici su historijske činjenice koje su dokazane… Kako bi se spriječili budući zločini, moramo pošteno sagledati prošlost i prihvatiti zločine i našu odgovornost što smo ih dozvolili. Međunarodna zajednica, a posebno Ujedinjene nacije, prihvatila je dio odgovornosti i radimo na tome da naučimo lekcije”, rekao je Guterres.
Komemoraciji ne prisustvuje predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je u intervjuu za srbijansku televiziju izjavio da se u Srebrenici desio “strašan zločin”.
“To je bio strašan zločin i moja je odgovornost kao predsjednika da izrazim saosjećanje s porodicama ubijenih i da izrazim nadu da se ništa slično neće ponoviti”, kazao je Vučić.
Ovogodišnjoj komemoraciji prisustvuje preko 20.000 građana i oko 100 delegacija, koje će odati počast žrtvama srebreničkog genocida.
U Potočarima će danas biti ukopana 71 žrtva genocida, čija su tijela pronađena u masovnim grobnicama. Najmlađa žrtva koja će danas biti ukopana bila je stara 15, a najstarija 72 godine.