Počelo suđenje u slučaju “Bobar banka” teškom 122 miliona
Tužilaštvo tereti Darka Jeremića, člana Nadzornog odbora “Bobar banke”, da je organizovao i rukovodio zločinačkom organizacijom od jula 2009. do novembra 2014. godine. Jeremić se tereti i za pranje novca.
Optužene Tužilaštvo BiH tereti da su koristili deponovana sredstva desetina javnih preduzeća, Vlade Republike Srpske i Brčko Distrikta, opština, termoelektrana, fondova, Uprave za indirektno oporezivanje i drugih koja nisu bila predviđena za kreditiranje firmi povezanih s “Bobar bankom” za kredite firmama iako su znali da one nisu u mogućnosti da kredite vraćaju.
Krediti su davani bez mišljenja stručnih službi banke, navodi se u optužnici. Optužnica navodi da su Jeremić i drugi na ovaj način oštetili deponente banke i izazvali uznemirenost i strah među stanovnicima BiH i nanijeli štetne posljedice po ugled države.
Najviše kredita odobreno je firmi “Bobar Autosemberija”, čiji je Jeremić bio direktor, iako ova firma nije bila sposobna da vraća kredite i već je bila prezadužena, navodi se u optužnici. Jedan od najvećih kredita ovoj firmi od deset miliona maraka dodijeljen je početkom 2014. godine, bez adekvatnih sredstava obezbjeđenja, navodi se u optužnici. Nakon proglašenja likvidacije “Bobar banke” po ovom kreditu ostalo je nenaplaćeno 10,7 miliona KM.
“Bobar banka” je tokom pet godina dodijelila 74 miliona maraka i 14 miliona eura povezanim preduzećima Bobar Autosemberija, Bobar Group, Elvako Bijeljina, TP Progres Janja, Sempet Mont Zvornik, Grafokomerc Trebinje, Taubinger Elektrik Foča, Univerzal Bijeljina, BMD Janja, Holding Drinatrans Zvornik, Teslić prevoz, Preduzeće za građenje, projektovanje i inžinjering Bijeljina, navodi se u optužnici.
Kada je kreditna izloženost “Bobar banke” prema povezanim preduzećima prešla zakonski dozvoljenu granicu, navodi se u optužnici, novac iz banke je u povezana preduzeća prebacivan putem drugih banaka i pozajmnica. Tako je “Bobar banka” u decembru 2013. godine dodijelila dva kredita od po tri i po miliona eura dvjema povezanim firmama “Jadranske banke” iz Šibenika. Zauzvrat je “Jadranska banka” dodijelila kredit od četiri miliona eura firmi “Holding Drinatrans” i kredit od tri miliona eura firmi “Bobar Autosemberija”. Nakon likvidacije banke nenaplaćeni dug “Bobar banke” po ovim kreditima je ostao 14,9 miliona maraka, navodi se u optužnici.
U optužnici se navodi i da je “Bobar banka” u nekoliko navrata davala kredite kompanijama koje su prije ili nakon dodjele kredita davale pozajmnice povezanim kompanijama. “Bobar banka” je tako, bez ikakvih sredstava obezbjeđenja, dala kredit veći od dva i po miliona KM “Autoservisu Bane” iz Zvornika, koji je taj kredit dao kao pozajmnicu “Bobar Autosemberiji”. Nenaplaćeni dug “Banke” po ovom kreditu iznosi gotovo tri miliona KM, stoji u optužnici.
U septembru 2013. godine, “Bobar banka” je oročila 3,6 miliona eura u “Crnogorskoj komercijalnog banci” u Podgorici. Banka iz Podgorice je potom u nekoliko navrata dodijelila kredite firmama povezanim s “Bobar bankom”, navodi se u optužnici.
Tužilaštvo optužuje Darka Jeremića da je “vršio legalizaciju pranja novca”, jer je kao član Nadzornog odbora “Bobar banke” i direktor “Bobar Autosemberija”, bio svjestan da je novac pribavljen suprotno Zakonu o bankama Republike Srpske.
Direktoricu Agencije za bankarstvo Republike Srpske, Slavicu Injac, optužnica tereti da je bila član zločinačkog udruženja i da nije vršila svoje dužnosti. U optužnici se navodi da je Injac još od jula 2009. bila svjesna da “Bobar banka” ima veliko izlaganje kreditnom riziku prema grupi povezanih lica jer je imala uvid u zapisnik o kontroli poslovanja “Bobar banke”.
Prema optužnici, Darko Jeremić je organizirao i rukovodio zločinačkom organizacijom te zajedničkim djelovanjem s drugim članovima organizacije – koju su činili Petar Cacanović, Ana Mirosavljević, Dragan Radumilo, Sonja Kurtuma, Saša Tomić, Slavica Injac, Batrić Đurišić, Zdravko Dubov, Igor Prodanović, Snežana Vujnić, Dragica Tomić, Goran Ignjatović, Pajo Panić, Drago Đukanović i Jefa Bošković – prekoračio granice svoga položaja i ovlasti.
Državni sud ranije je donio odluku da se bivšem članu Nadzornog odbora “Bobar banke” Dragi Đukanoviću sudi u Bijeljini i da se njegov postupak odvoji od onoga pred Sudom BiH.
Tužilac je pročitao 46 tačaka optužnice na početku suđenja dok će preostale tačke pročitati na narednom ročištu zakazanom za 10. juli, kada će biti iznešene i uvodne riječi.