Prezentirana analiza reforme sektora pravde u Mostaru
Na konferenciji za predstavnike medija i nevladinih oranizacija u Mostaru, rečeno je da su zastoji u Strategiji za reformu sektora pravde pratili od samog početka, te je usvojena tek u septembru 2015. godine.
Akcioni plan ovog dokumenta usvojen je u februaru ove godine i sadrži preko stotinu mjera, a tek je mali broj usvojen. Strategija je obuhvatila pet oblasti – pravosuđe, izvršenje krivične sankcije, pristup pravdi, podrška ekonomskom razvoju te koordinacija sektora.
„Najveći uspjeh do sada je usvajanje Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći i smanjenje broja starih predmeta“, rekao je Denis Džidić, urednik BIRN-a BiH.
Jedno od pitanje koje je problematizirano jeste formiranje Apelacionog suda na državnom nivou, za čije osnivanje ne postoji politički koncenzus. Kako je rečeno, Akcioni plan također predviđa i usvajanje mehanizama za unapređenje komunikacijskih strategija sudova i tužilaštava, kao i konačnu izgradnju Državnog zatvora.
Novinari i pravnici koji su prisustvovali prezentiranju analize istakli su da su nezadovoljni reformama u sektoru pravde.
“Jako me zanima šta je pravosuđe demistificiralo. Jako sam nezadovoljan stanjem u pravosuđu”, izjavio je Nenad Gvozdić, advokat iz Mostara.
Govoreći o kvalitetu optužnica i predmeta, Zvonko Vidović iz Ureda za pravnu pomoć braniteljima je kazao da se njihov kvalitet mora popraviti, jer ako se nastavi ovaj trend, na području Mostara past će nekoliko predmeta.
“Kakva je ostavština?! Sud BiH se mora brzo prepakovati i poslati predmete na niže nivoe”, pojašnjava Vidović
Analiza o implementaciji Državne strategije za reformu sektora pravde za period 2014.–2018. urađena je u sklopu projekta koji BIRN BiH sprovodi uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država.