Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tutmić je proglašen krivim da je prikupio sredstva i 17. jula 2013. godine vozilom, preko teritorije Srbije, došao u Tursku, odakle je ilegalno prešao granicu sa Sirijom, u namjeri da se bori na strani takozvane Islamske države. Tutmić se sa stranog ratišta vratio u BiH 11. augusta 2014. godine, a optužnica ga tereti da je postao pripadnik i pružao pomoć terorističkoj grupi.

U kraćem obrazloženju presude, predsjedavajući Vijeća Mirsad Strika je naveo da je odluka zasnovana na dokazima koje Sud smatra relevantnim, kao i da iz akta Ministarstva sigurnosti proizlazi da je ISIL 30. maja 2013. godine, Rezolucijom Ujedinjenih nacija (UN), označen kao teroristička organizacija.

“Svjedok Optužbe je pojasnio gdje je u Siriji viđao optuženog, te naveo da je bio u jedinici Gorana Pavlovića i da je bio naoružan. To proizlazi i iz komunikacije koju je optuženi ostvarivao putem ‘Facebooka’ i ‘WhatsAppa’, te provođenjem posebnih istražnih radnji”, rekao je Strika.

Vijeće se nije bavilo kvalifikacijom da je optuženi djela počinio kao pripadnik takozvane selefijske zajednice. Sudija Strika je pojasnio da religijska pripadnost nije predmet ovog postupka, već pažnja optuženog usmjerena na pridruživanje terorističkoj grupi.

“Kao posebne okolnosti Sud je cijenio vremenski period od 13 mjeseci koji je optuženi proveo u Siriji, kao i njegovo ponašanje nakon počinjenja djela”, dodao je Strika.

Odlukom Suda BiH, Tutmiću je produžen pritvor.

Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.