Petak, 15 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Dževad Muratbegović, tužilac Tužilaštva BiH, u završnoj riječi je iznio kako smatra dokazanim da je Kovačević ubio Muju Gacka i silovao S-1, pomogao u ubistvu Ahmeta Mutapčića i Ibrahima Kusture, te bio saizvršilac u paljenju kuće u kojoj su izgorjele tri žene.

Muratbegović je naveo da Tužilaštvo smatra da je iskazima svjedoka i materijalnim dokazima te nalazom i mišljenjem sudskog vještaka dokazalo da je optuženi počinio radnje u sklopu širokog i sistematičnog napada, kao pripadnik Višegradske brigade Vojske Republike Srpske (VRS).

Dodao je da se napad koji je bio usmjeren na nesrpsko stanovništvo od maja do augusta 1992. godine, između ostalog, sastojao od hapšenja i odvođenja u policijsku stanicu Višegrad, a potom logor Uzamnica, te paljenja kuća, ubistava i silovanja.

“Objekat napada bili su civili. (…) Jedini kriterij za ubistva, zatvaranje i silovanje nesrpskog stanovništva bila je njihova nacionalna pripadnost”, rekao je Muratbegović.

On je zatražio od Sudskog vijeća da ne pokloni vjeru svjedocima Odbrane, već svjedocima koji su bili očevici, kao i materijalnim dokazima Tužilaštva BiH.

“Svjedoci Odbrane bili su saborci optuženog, te su mu htjeli pomoći da izbjegne krivičnu odgovornost”, kazao je Muratbegović.

Govoreći o iskazu S-1, koja je svjedočila o silovanju i ubistvu Muje Gacka, tužilac je rekao da mu Vijeće treba pokloniti vjeru jer je jasan i potkrijepljen materijalnim dokazima, te da nema nikakve dileme u pogledu identifikacije optuženog.

“Smatramo da su radnje optuženog bile obuvaćene umišljajem, S-1 je naređeno da traži Muju Gacka…”, kazao je Muratbegović.

Muratbegović je predložio da Sud, prilikom odlučivanja o visini kazne, kao otežavajuće okolnosti za optuženog cijeni broj krivičnopravnih radnji, okolnosti pod kojima su izvršene, okrutnost postupanja prema civilima, naglasivši da S-1 osjeća trajne posljedice, kao i članovi porodica ubijenih.

Kao olakšavajuće okolnosti predložio je da Vijeće cijeni da je porodičan čovjek i da nije osuđivan.

“Ukoliko ga proglasite krivim, predlažem da produžite mjere zabrane. Mogao bi pobjeći u inostranstvo, u Srbiji ima najbliže srodnike”, rekao je Muratbegović.

Datum iznošenja završne riječi Odbrane bit će naknadno zakazan.

Najčitanije
Saznajte više
Behadil Dizdarević. Foto: Privatna arhiva
Sud u Republici Srpskoj oslobodio bivšeg logoraša troškova postupka nakon izgubljene tužbe za naknadu štete
Okružni sud u Istočnom Sarajevu odbio je žalbu Pravobranilaštva Republike Srpske na rješenje kojim se Behadil Dizdarević, bivši logoraš, oslobađa plaćanja troškova parničnog i izvršnog postupka u iznosu od preko 1.600 maraka, potvrđeno je za Detektor.
Treći put odbijen zahtjev Gorana Jelisića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove, sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Gorana Jelisića za prijevremeno puštanje na slobodu iako je odslužio dvije trećine kazne.
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana