Srijeda, 18 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

U optužnici se navodi da je Vrućinić, kao bivši čelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom pothvatu koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva.

Vrućinić se tereti da je učestvovao u progonu civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva, u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja, prisilni nestanci, te nanošene velike patnje civilima.

Kako je ranije saopćeno iz Tužilaštva BiH, žrtve su mučene i zlostavljane u više objekata za zatočenje koje je kontrolirala policija, a više od 50 njih je ubijeno ili odvedeno u nepoznatom pravcu, otkada im se gubi svaki trag.

Prema Tužilaštvu BiH, više stotina žrtava bilo je mučeno, premlaćivano, zlostavljano na ponižavajuće načine i držano u nečovječnim uvjetima, a oko 1.000 nezakonito zatočenih žrtava prebačeno je u logor Manjača.

S područja Sanskog Mosta, prema Tužilaštvu BiH, više od 20.000 osoba je prisilno protjerano, u čemu su sudjelovale policijske snage kojima je zapovijedao Vručinić.

Optužnica protiv Vručinića je podignuta 23. decembra 2014., a potvrđena 28. januara ove godine.

Najčitanije
Saznajte više
Suđenje Debevcu i ostalima ipak u Posebnom odjelu Vrhovnog suda Federacije
Predmet protiv suspendovanog predsjednika Državnog suda Ranka Debevca i ostalih ipak će se voditi u Posebnom odjelu za korupciju, organizirani i međukantonalni kriminal Vrhovnog suda Federacije BiH, odlučeno je nakon što je sarajevski Općinski sud uputio Vrhovnom sudu zahtjev za rješavanje sukoba nadležnosti.
Disciplinski postupak protiv Ranka Debevca zbog dodjela predmeta mimo CMS-a
Ranko Debevec, suspendovani predsjednik Državnog suda, tereti se disciplinskom tužbom da je u periodu od skoro dvije godine dodijelio 16 predmeta u 13 slučajeva različitim sudijama, suprotno Pravilniku o CMS-u, navedeno je na pripremnom ročištu.
Vijeće ministara nastavlja da ignoriše žrtve ratnog silovanja
Potvrđeno sedam godina zatvora za zločine u Rogatici
U udesu stradao Ostoja Stanišić, osuđen za pomaganje u genocidu