Četvrtak, 16 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Sud BiH je Tešiću odredio kućni pritvor, te zabranio kontaktiranje sa svjedocima. Policija će svakog dana obilaziti optuženog.

“Ako optuženi Tešić pobjegne, vrijednost data kao jemstvo prelazi u prihod budžeta BiH”, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Tešić, koji se u pritvoru nalazio od septembra ove godine, optužen je sa Miodragom Josipovićem. U optužnici, koju su negirali, navodi se da su 12. i 13. jula 1995. godine sudjelovali u prisilnom premještanju Bošnjaka iz Potočara, odvajanju muškaraca i zatvaranju u Bratuncu više od 1.000 muškaraca, koji su kasnije ubijeni.

Josipović je optužen kao bivši načelnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bratuncu, a Tešić kao nekadašnji zamjenik komandira Policijske stanice u Bratuncu.

Najčitanije
Saznajte više
Dom naroda usvojio principe dva krovna zakona za pravosuđe – najavljeni amandmani
Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine je na hitnoj sjednici usvojio prijedloge zakona o Sudu Bosne i Hercegovine i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) u prvom čitanju, ali je više delegata najavilo da će djelovati amandmanski prije usvajanja konačnih verzija zakona.
Evropski stručnjaci nisu bili prisutni tokom predstavljanja završnog izvještaja Vijeću
Vanjski stručnjaci Evropske unije su u svom petom i posljednjem izvještaju utvrdili da Odjel za provjeru imovine sudija i tužilaca pri Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV) i dalje radi s nedovoljno kapaciteta, što se odražava i na efikasnost obrade podnesenih izvještaja.
Debevec i ostali: Nije nudio mito sudijama Suda BiH
Odbijen zahtjev Milana Martića za prijevremeno puštanje na slobodu
Ustavni sud BiH odbio apelaciju Envera Buze