Nedjelja, 5 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Vlačić je optužen da je, kao pripadnik Vojne policije pri Birčanskoj brigadi Vojske Republike Srpske (VRS), došao do objekta “Lovac” u Šekovićima, te iz ćelija izveo trojicu zatočenih civila.

“Zatočenici su, zbog ranijeg teškog zlostavljanja, bili značajno tjelesno oslabljeni i iscrpljeni, a nakon izvođenja ih je optuženi počeo tući nogama i rukama, sve dok žrtve nisu preminule od posljedica udaraca”, navodi se u optužnici.

Nakon toga je Vlačić, kako stoji u optužnici, naredio jednom zatočeniku da njihova tijela odnese u ćelije i zaprijetio mu da nikome ne smije govoriti šta se desilo.

Tužilaštvo BiH je optužilo Vlačića i da je premlaćivao i mučio jednog zatočenika.

“Nanosio mu je ozljede nožem i urezivao krst na čelo, što je na oštećenom ostavilo trajne ožiljke, a uslijed nanesenih povreda i teškog premlaćivanja, zatočenik se nije mogao kretati narednih 20-ak dana”, navodi se u optužnici koja je proslijeđena Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Ko su kandidati na izborima za predsjednika Rrepublike Srpske?
Nakon što je Centralna izborna komisija ovjerila stranke i kandidate za učešće na izborima, Detektor donosi pregled ko je u utrci za predsjednika Republike Srpske i kakve su bile njihove dosadašnje političke uloge.
Staša Košarac i Igor Kalabuhov. Foto: Staša Košarac Instagram
Energoinvest tvrdi da RS ne plaća svoj dio duga, nakon izjave Košarca da će Federacija plaćati ratni dug za plin Rusiji
Dva puta u proteklih nekoliko dana Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih Bosne i Hercegovine je, u razgovoru s ruskim zvaničnicima, najavio da će Federacija platiti kompletan dug za prirodni gas prema dobavljačima iz Rusije nastao u ratu, ali iz Energoinvesta podsjećaju da se ovaj dug servisira godinama.
Uz posmrtne ostatke u Prijedoru pronađen lični pribor žrtve
Podignuta optužnica zbog prijetnji terorizmom u Konjicu