Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Bivši predsjednik Republike Srpske (RS) Karadžić u podnesku je naveo da predlaže da Mladić “zbog lošeg zdravstvenog stanja” svjedoči od 9 do 10.30 ujutro onoliko dana koliko bude potrebno.

Odluku da Mladić, nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), svjedoči u korist Karadžićeve Odbrane Sudsko vijeće Haškog tribunala je donijelo 11. decembra prošle godine, nakon što je odbilo njegovo protivljene i izdalo obavezujući nalog.

Karadžiću i Mladiću se u odvojenim postupcima sudi za genocid počinjen u Srebrenici 1995., progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH koji je u sedam općina poprimio razmjere genocida 1992., terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

Nakon što je Sudsko vijeće naložilo Karadžiću da prije okončanja izvođenja svojih dokaza u spis uvede dokaze koji “mogu biti relevantni pri određivanju visine kazne”, Odbrana je zatražila od šefa pritvorske jedinice da napiše izvještaj o Karadžićevom ponašanju u pritvoru.

“Ovaj izvještaj je potreban kako bi potkrijepio stav Karadžića da se njegovo odlično ponašanje tokom pritvora treba cijeniti kao olakšavajuću okolnost u slučaju da bude osuđen”, navodi se u podnesku Odbrane.

Radi ocjene olakšavajućih okolnosti, Karadžić je također predložio ulaganje u spis 12 pisanih iskaza svjedoka – među kojima su njegova supruga i kćerka – a koji govore o njegovom navodnom sporazumu sa američkim diplomatom Richardom Holbrookeom.

“Ovi svjedoci govore o navodnom sporazumu Holbrookea i Karadžića, prema kojem se optuženom neće suditi ukoliko napusti javni život”, stoji u podnesku Karadžića.

Suđenje Karadžiću biće nastavljeno naredne sedmice, kada će iskaz dati novi svjedoci Odbrane.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve