Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Tužilaštvo BiH tereti Aleksandra Cvetkovića, bivšeg pripadnika 10. diverzantskog odreda Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), za učešće u genocidu počinjenom 1995. nad civilima u Srebrenici.Prema optužnici, Cvetković je krajem juna 1995. učestvovao u izvođenju prvog napada na zaštićenu zonu Srebrenica i na bazu UNPROFOR-a s ciljem uznemiravanja bošnjačkog stanovništva kako bi napustilo Srebrenicu.Tužilaštvo BiH tereti Cvetkovića i da je bio u streljačkom vodu koji je učestvovao u ubistvima više stotina Bošnjaka na poljoprivrednom dobru Branjevo počinjenim u julu 1995. godine. “Izvest ćemo oko 25 svjedoka i vještaka. Dokazat ćemo kakve su bile namjere i gdje je bio 10. diverzantski vod, u čijem je sastavu bio optuženi Aleksandar Cvetković”, kazao je, između ostalog, u uvodnoj riječi tužilac Dubravko Čampara.Tužilaštvo će prezentovati i niz forenzičkih izvještaja iz primarnih, sekundarnih i tercijarnih masovnih grobnica sa lokaliteta Branjevo.“Najmanje 900 ljudi je strijeljano, a mi ćemo izvesti kao svjedoke jedine preživjele dvije žrtve”, dodao je Čampara.Advokat Petko Pavlović je rekao kako se nada da će Tužilaštvo BiH početi podizati optužnice i u slučajevima stradanja “drugog naroda” u Srebrenici.Prema riječima Pavlovića, Cvetković nije kriv ni za jedan zločin za koji se tereti, a navodi optužnice su neosnovani i netačni.U svom obraćanju Sudu, Cvetković je kazao kako se osjeća kao lik iz romana Franza Kafke, Josef K.Suđenje se nastavlja 19. novembra, iskazom zaštićenog svjedoka C-2.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju