Četvrtak, 14 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Zaštićeni svjedok Haškog tužilaštva sa pseudonimom RM-325 započeo je svjedočenje u utorak, 14. maja, na sjednici zatvorenoj za javnost.

Zatvorena sjednica najviši je nivo zaštite identiteta svjedoka u praksi Haškog suda.

U toku je izvođenje dokaza o navodu optužnice da je Vojska Republike Srpske (VRS), čiji je Mladić bio komandant, u julu 1995. počinila genocid nad oko 7.000 Bošnjaka iz Srebrenice. Mladić je optužen i za progon Bošnjaka i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština poprimio razmjere genocida, terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada, te uzimanje “plavih šljemova” Ujedinjenih nacija (UN) za taoce.

Tužilac Peter McCloskey najavio je da će dokazni postupak biti nastavljen svjedočenjem dvije žene koje su preživjele zločin počinjen u Srebrenici u četvrtak, 16. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Transparency International u BiH prijavio Mariju Ćosić zbog sukoba interesa
Transparency International u Bosni i Hercegovini (TI BiH) je, nakon pisanja Detektora, podnio prijavu Komisiji za odlučivanje o sukobu interesa protiv Marije Ćosić, šefice kabineta i savjetnice Marinka Čavare te općinske vijećnice u Busovači, zbog obavljanja duple funkcije.
Dodik novčanu kaznu treba uplatiti u narednih mjesec dana
Milorad Dodik novčanu kaznu od 36.500 maraka, kojom je zamijenio kaznu zatvora, još uvijek nije platio. Za uplatu ima rok od mjesec dana.
CIK zaprimio žalbu Dodikovog advokata o oduzimanju mandata
Potvrđena optužnica protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka