Nedjelja, 6 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Među dokumentima koje je Ilićev branilac Miloš Perić prezentovao na suđenju za zločine u Srebrenici je naredba za vojna dejstva Drinskog korpusa VRS-a od početka jula 1995. godine.

Napad VRS-a nije bio usmjeren protiv civilnog stanovništva već protiv oružanih jedinica u Srebrenici”, pojasnio je Perić.

Odbrana je također uvrstila i nekoliko dokaza kojima želi dokazati da su u Srebrenici nakon 1993. godine, kada je izvršena demilitarizacija, postojale oružane snage ABiH.

Obavještenjem tadašnjeg civilnog vrha Srebrenice prema Predsjedništvu BiH i komandantu ABiH, Odbrana, kako je rekao branilac, osporava tezu izlaska stanovništva iz Srebrenice pod pritiskom i na silu. Dodao je da je u dokumentu navedeno da su vlasti u Srebrenici odlučile da stanovništvo izađe iz grada.

Sve borbene aktivnosti usmjerene su protiv vojnih formacija koje su se naoružane kretale prema Tuzli. Akcija je preduzeta radi sigurnosti stanovništva”, naveo je branilac.

Ilić je optužen skupa sa Draganom Neškovićem za učešće u pretresu bošnjačkih kuća u naselju Budak blizu Potočara 12. i 13. jula 1995. radi pronalaska i sprovođenja stanovništva u bazu UN-a u Potočarima.

Nešković i Ilić, navedeno je u optužnici, bili su pripadnici Centra za obuku na Jahorini pri Specijalnoj brigadi policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS).

Optuženi su da su 13. i 14. jula 1995. godine učestvovali u zarobljavanju muškaraca Bošnjaka, koji su u grupama odvođeni u Zemljoradničku zadrugu u Kravici kod Bratunca, gdje su ubijeni.

Prema optužnici, Ilić je pucao iz automatskog oružja u strijeljane zarobljenike, a Nešković je naredio dvojici pripadnika ove jedinice da ubiju dva zarobljena muškarca, što su oni i učinili. Ilić je optužen i da je 17. jula 1995. u mjestu Jelah ubio jednog zarobljenika.

Perić je prezentovao i nekoliko dokumenata u kojima je, kako je pojasnio, navedeno da je Ilićev brat na odsluženje vojnog roka otišao 14. jula 1995. godine. 

Na ranijim ročištima, više svjedoka govorilo je o odlasku brata optuženog u vojsku. Pojasnili su da je 12., 13. i 14. jula 1995. bio organizovan ispraćaj na kojem je bio i optuženi Ilić.

Ulaganjem ovih materijalnih dokaza, Odbrane optuženih su završile dokazni postupak. Tužilac Erik Larson najavio je kako planira pozvati nekoliko novih svjedoka.

Suđenje će biti nastavljeno u srijedu, 16. maja.
                                                                                                                                                      A.J.

Najčitanije
Saznajte više
U Bratuncu obilježena 33. godišnjica zločina
U Bratuncu je u subotu obilježena 33. godišnjica zločina čemu su prisustvovali predsjednik Republike Srpske i brojni ministri iz entitetske Vlade kao i Ana Brnabić, predsjednica Narodne skupštine Republike Srbije.
Dodiku ukinut pritvor nakon što se pojavio na saslušanju u Tužilaštvu BiH
Milorad Dodik u petak se dobrovoljno prijavio u Tužilaštvo Bosne i Hercegovine u pratnji advokata da bi bio ispitan kao osumnjičeni za napad na ustavni poredak nakon čega mu je ukinut jednomjesečni pritvor koji mu je ranije bio određen jer se nije odazvao pozivu na saslušanje, objavljeno je u zajedničkom saopštenju Državnog tužilaštva i Suda.
Naredne sedmice počinje WARM festival
Potvrđena optužnica za zločine u Banovićima