Najznačajniji događaj u poslijeratnoj historiji Balkana
This post is also available in: English
“Nakon ovog velikog dana ostaje nam da vjerujemo da će pravda biti dosegnuta i kroz presudu Haškog tribunala koji Mladića tereti za najteže oblike ratnih zločina, uključujući i genocid nad više od osam hiljada srebreničkih muškaraca i dječaka”, kazao je Ahmetović.
Ratko Mladić, nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), uhapšen je u Srbiji nakon 15 godina u bjekstvu.
O hapšenju se javno izjasnio i Premijer Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekavši da je uvjeren da će Mladić imati “priliku da iznese sve argumente”, te da Srbija, srpski narod i RS ne trebaju biti taoci ničijih zločina.
“Niko ne treba da likuje povodom ovog hapšenja, već naprotiv, svi treba da ispune preuzete obaveze u pogledu hapšenja ratnih zločinaca, kako bi svi zločini nad srpskim narodom bili procesuirani. Samo na taj način možemo doći do pomirenja i mogućnosti da gradimo zajedničku budućnost”, rekao je Džombić.
Janko Velimirović, direktor republičkog centra za istraživanje ratnih zločina, smatra da institucije RS-a moraju pružiti svu potrebnu pomoć timu Odbrane Ratka Mladića pred Haškim tribunalom.
“Očekujemo da će u toku sudskog postupka biti prilike da se iznesu sva argumentacija i činjenice u korist istine, kako bi se negirale sve zlonamjerne i iskrivljene predstave tokom cijelog rata”, rekao je Velimirović.
Prema Velimirovićevim riječima, Mladićev najveći adut bit će “približavanje istini o dešavanjima u Srebrenici”.
Jadranka Kosor, Premijerka Republike Hrvatske (RH), kazala je da je Mladićevo uhićenje dobra vijest za dolaženje do konačne pravde i stabilnosti i mira jugoistoka Evrope.
“Mladić je jedan od najvećih krvnika čovječanstva i očekujem da će zaista uskoro stati pred lice pravde i odgovorati”, kazala je Kosor u Zagrebu.