Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Svjedok S-111 se nakon pada Srebrenice 11. jula 1995. godine pokušao probiti kroz šumu do Tuzle, ali je zajedno s velikim brojem muškaraca s ovog područja uhapšen i sproveden u skladište Zemljoradničke zadruge Kravica, gdje je preživio masovno strijeljanje.

“Rafal je srezao. Počelo je pucati i čulo se zapomaganje, vika: ‘Ne pucaj!’ Od metaka i prašine bila je tama”, opisao je tadašnju situaciju S-111, koji je svjedočio iz posebne prostorije.

Prema njegovoj procjeni, pucnjava je počela u 16 ili 17 sati i trajala do mraka.

“Kad je svanulo, pitali su ko ima ranjen da se vuče u bolnicu. Izašlo ih je ne znam koliko. Onda su pitali: ‘Ima li zdravih da se uključe u našu vojsku?’ Ti zdravi su kamionom odvučeni, a ranjeni su strijeljani”, kazao je svjedok.

Za učešće u strijeljanju u Kravici, kao i prisilnom preseljenju bošnjačkog stanovništva s područja Srebrenice, optuženi su Duško Jević, Mendeljev Đurić, Goran Marković i Neđo Ikonić.

Jević je, prema optužnici, bio komandant Centra za obuku “Jahorina” Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS), Đurić i Ikonić komandiri četa u ovoj jedinici, a Marković komandir voda.

S-111 je dalje ispričao da je nakon što se situacija smirila, ležeći na betonu i ne otvarajući oči, “navukao dva mrtva tijela na sebe i izvukao se”. Kasnije je sreo još dvojicu preživjelih i izašao iz skladišta, a nakon što mu je jedan vojnik naredio da stane, kako je opisao, dobio je “neviđenu snagu” i otrčao u šumu.

Prije dovođenja u Kravicu muškarci su, kako je kazao svjedok, bili na jednoj livadi, gdje im se obratio Ratko Mladić, tadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), a danas haški optuženik u bjekstvu.

“Rekao nam je: ‘Porodice su vam evakuisane i vi ćete biti za dan-dva. Niko vas neće tući. Ovdje vam je toplo, smjestićemo vas negdje gdje je hladnije.’ Ja sam ustao i pitao ga: ‘Druže generale, vidite da sam bos. Imam cipele u rancu da ih obujem.’ Rekao mi je da ću dobiti cipele”, ispričao je svjedok.

Mladićeve riječi, kako je naveo, za njega su bile ohrabrujuće i vjerovao mu je. On nije mogao procijeniti koliko je zarobljenih muškaraca bilo na livadi, ali je čuo kako oko njega spominju da ih je više od 2.000.

Suđenje će biti nastavljeno u ponedjeljak, 14. februara 2011.

Najčitanije
Saznajte više
Nešković Zoran i ostali: Dokazi na kojima se ne može zasnivati presuda
Odbrana Nenada Ujića, optuženog za zločine na području Rogatice, ukazala je u završnoj riječi na iskaze svjedoka na kojima se, kako smatra, ne može zasnivati osuđujuća presuda.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Donijeli naredbu za strijeljanje zarobljenika
Na suđenju za zločine na području Sapne, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine pročitalo je iskaz preminulog svjedoka koji je u istrazi izjavio da je optuženi Dževad Avdičević potpisao naredbu za strijeljanje dva ratna zarobljenika.
Zdravko Samardžija: Odnosili tijela iz zatvora
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama