Nedjelja, 13 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Macić je optužen za ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika počinjen u junu 1992. godine u logoru “Čelebići” u mjestu Brđani i sportskoj dvorani “Musala” u Konjicu.

Prema navodima optužnice, Macić je, kao tadašnji pripadnik Armije BiH (ABiH), sredinom mjeseca juna 1992. godine sa neidentifikovanim čuvarima logora “Čelebići” surovo pretukao starijeg srpskog civila, koji je usljed nanesenih udaraca podlegao.

Macić je optužen i da je martu ili aprilu 1993. godine u Konjicu, u sportskoj dvorani “Musala”, nečovječno postupao prema zatočenim civilima i ratnim zarobljenicima srpske nacionalnosti, nanoseći im teške tjelesne ozljede, fizičku i psihičku bol.

Macić se brani sa slobode.

D.E.
Najčitanije
Saznajte više
Pronađeni posmrtni ostaci u Mostaru
Na lokalitetu Šarića harem na području Mostara pronađeni su i ekshumirani posmrtni ostaci jedne osobe, saopćili su iz Tužilaštva Bosne i Hercegovine.
Na 30. godišnjicu srebreničkog genocida, u Potočarima ukopani posmrtni ostaci sedam žrtava
Komemoracijom u Memorijalnom centru Srebrenica, obilježena je 30. godišnjica genocida, dok su u mezarje Potočari ukopani posmrtni ostaci sedam osoba. Preživjeli i članovi porodica žrtava, brojne strane i domaće delegacije, poslali su poruke o važnosti usvajanja Rezolucije o Srebrenici, te priznavanja sudski utvrđenih činjenica u borbi protiv negiranja i ponavljanja zločina.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra