Srijeda, 11 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Šestić je optužen da je u svojstvu komandanta Drugog bataljona 303. brdske brigade Armije BiH, 16. augusta 1993. godine naredio pripadnicima svoje brigade izvršenje napada na mjesto Kiseljak u opštini Žepče, prilikom kojeg su pripadnici Armije BiH ubili šest civila uglavnom starije životne dobi, među kojima dvije žene i djevojčicu od 13 godina, te ranili tri žene hrvatske nacionalnosti.

Prema saopštenju Tužilaštva, Šestić je nakon toga naredio zarobljavanje civila i formiranje “živog štita” u kojem je bilo oko 20 civila, među kojima i maloljetnici kao i djeca mlađa od pet godina i beba od nekoliko mjeseci.

Koristeći civile kao štit, kako se navodi, pucano je prema pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane, uslijed čega je došlo do smrti jednog i ranjavanja dvoje civila.

“Nadalje, optuženi se tereti i za zarobljavanje, zlostavljanje i nanošenje tjelesnih povreda, civilnom licu koje je obavljalo poslove novinara”, stoji u saopštenju.

Optužnica protiv Šestića proslijeđena je Sudu BiH na potvrđivanje.

Najčitanije
Saznajte više
Kajganić u drugi odsjek premjestio tužiteljicu koja je postupala po krivičnoj prijavi protiv njega
Elvira Stanojlović, tužiteljica Tužilaštva Bosne i Hercegovine koja je postupala po prijavi Džermina Pašića podnesenoj protiv glavnog tužioca Milanka Kajganića, njegovom odlukom je premještena u drugi odsjek, potvrdili su izvori Detektora.
Vasvija Vidović osuđena na pola godine zatvora za sprečavanje dokazivanja
Apelaciono odjeljenje Suda BiH osudilo je sarajevsku advokaticu Vasviju Vidović na šest mjeseci zatvora za sprečavanje dokazivanja.
BIRN BiH: Javni poziv za dodjelu malih grantova
Ustavni sud odbio apelacije trojici osuđenih za ratne zločine