Četvrtak, 10 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Iz Suda Bosne i Hercegovine su za Detektor objasnili da je ranije zaprimljen prijedlog Tužilaštva za ustupanje predmeta protiv Stojanovića pravosudnim organima Srbije, poslije čega je pravosuđu susjedne države upućena zamolnica za njegovo preuzimanje.

“Nakon mnogobrojnih urgencija, Sud BiH je 3. jula 2025. godine zaprimio podnesak Ministarstva pravde Republike Srbije u kojem je sadržana obavijest da je zamolnica Suda BiH proslijeđena Javnom tužilaštvu za ratne zločine Republike Srbije”, odgovorili su iz Suda BiH.

Naveli su da im je u obavijesti rečeno kako će blagovremeno biti obaviješteni o odluci Javnog tužilaštva. Iz ove pravosudne institucije do objavljivanja ovog teksta nisu odgovorili na upit Detektora.

Nakon što se Stojanović nije pojavio na ročištu za izjašnjenje o krivnji, Sud BiH je optuženom, kako su naveli, u više navrata posredstvom Ministarstva pravde BiH slao pozive za ovo ročište, a resorno ministarstvo nije zaprimilo povratne informacije o uručenjima poziva.

“Osim navedenog, Sud nije slao dodatne pozive optuženom”, rekli su iz Suda BiH.

Na jednom od ročišta na kojem se Stojanović nije pojavio, tužiteljica Marijana Čobović je odustala od prijedloga za određivanje pritvora te raspisivanje potjernice, dok Sud ne dobije povratne informacije da je optuženi primio optužnicu.

“Sud BiH do ovog trenutka nije zaprimio prijedlog Tužilaštva BiH za eventualno određivanje pritvora, odnosno za raspisivanje potjernice prema optuženom Stojanoviću”, odgovoreno je iz Suda BiH.

Državni sud potvrdio je u oktobru 2022. optužnicu protiv Mileta Stojanovića, bivšeg komandira autovoda Prve lake rajlovačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS) koji se tereti za učešće u oko 150 zatvaranja civila bošnjačke nacionalnosti, od kojih su dvojica smrtno stradala na području naselja Rajlovac kod Sarajeva.

Kako se navodi, civili su podvrgnuti raznim oblicima fizičkog i psihičkog zlostavljanja, a jedan je odveden i teško pretučen u blizini objekta, nakon čega je preminuo. Njegovo tijelo je odvezeno na nepoznatu lokaciju i do danas nije pronađeno.

Tužilaštvo tereti Stojanovića da je 12. juna 1992. godine naredio i omogućio odvođenje zatočenika na prinudne radove na borbene linije VRS-a u Žunovnici, gdje je jedan zatočenik smrtno stradao, a više ih je teže i lakše ranjeno.

Najčitanije
Saznajte više
Novinarka Detektora dobitnica novinarske nagrade “Nino Ćatić”
Aida Trepanić dobitnica je novinarske nagrade Nino Ćatić za njenu priču o uklanjanju negiranja sa društvenih mreža u kojoj tematizira posljedice koje minimiziranje zločina i relativizacija te komentari mržnje ostavljaju na djecu ubijenih u genocidu.
Ličina i ostali: Prostor za vojnike u Vatrogasnom domu
Na suđenju za zločine u Bosanskom Novom, svjedok Odbrane izjavio je da je u Vatrogasnom domu boravio izvjesni Nazif, kojem je pomagao i koji je izlazio u grad.
Poruka mira majki Srebrenice iz Memorijalnog centra