Petak, 25 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Mile Kosorić (desno). Foto: BIRN BiH

Vještak medicinske struke Neno Dobrijević je zaključio da je Kosorić zbog zdravstvenog stanja ograničeno sposoban za učešće u postupku.

“Jedno ročište u dva mjeseca u trajanju od sat vremena“, kazao je vještak.

Sudija Zoran Božić kazao je da će nastavak suđenja biti zakazan za kraj ove ili početak iduće godine. On je napomenuo da su izvedeni svi dokazi Tužilaštva i da je Odbrana počela sa svojim dokaznim postupkom.

Branilac Miodrag Stojanović kazao je da je preostalo još pet svjedoka Odbrane i vještak vojne struke, kao i još tri moguća svjedoka.

Postupak protiv Kosorića razdvojen je u maju 2022. godine zbog bolesti, a u međuvremenu su u penziju otišla dva člana Vijeća i njegov branilac.

Kosorić je optužen u svojstvu komandanta Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske. Suđeno mu je s Momčilom Tešićem, nekadašnjim pripadnikom Vojne policije, pravosnažno osuđenim na 18 godina zatvora zbog učešća u strijeljanju 17 muškaraca s područja Srebrenice u Mršićima kod Vlasenice u julu 1995.

Najčitanije
Saznajte više
Alešević za zločine u Bužimu osuđen na dvije i po godine zatvora
Sud Bosne i Hercegovine je u ponovljenom postupku osudio Mehmeda Aleševića na dvije i po godine zatvora zbog zločina nad civilima 1994. i 1995. u Bužimu.
Obradović i ostali: Neplanirano svraćanje policije u Novoseoce
Na suđenju za zločine na Sokocu, svjedok Odbrane izjavio je da je policijska patrola neplanirano skrenula u Novoseoce i da su iz bezbjednosnih razloga popratili autobus koji je prevozio žene i djecu.
Buljubašić i ostali: Pronašao tijelo oca nakon napada