Ponedjeljak, 28 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Viši sud u Beogradu. Foto: BIRN BiH

Kako su naveli iz Višeg suda u Beogradu, Odjeljenje za ratne zločine je 5. marta donijelo rješenje kojim je u odnosu na Jovana Lipovca obustavljen postupak, usljed smrti optuženog.

Ranije su iz ovog suda za Detektor kazali da je Lipovac bio prisutan na glavnom pretresu održanom 30. januara.

Lipovcu se sudilo skupa s Gojkom Lukićem, Duškom Vasiljevićem i Draganom Đekić zbog učešća u otmici 20 putnika iz voza na stanici u Štrpcima u februaru 1993, koji su potom ubijeni, a Apelacioni sud u Beogradu je ukinuo prvostepenu presudu kojom su njih četvero osuđeni na ukupno 35 godina zatvora, te je obnovljeno suđenje trebalo početi krajem januara, ali je ročište odloženo.

Prvostepenom presudom su Gojko Lukić, Vasiljević i Lipovac bili osuđeni na po deset godina zatvora, a Đekić na pet godina.

Zarobljenici, uglavnom Bošnjaci, oteti su iz voza u Štrpcima i odvedeni u školu u Prelovu, gdje su fizički napadnuti. Potom su odvedeni u spaljenu kuću u selu Musići, gdje su i pogubljeni.

Gojko Lukić, Vasiljević i Đekić se terete da su bili pripadnici paravojne jedinice “Osvetnici” pod vodstvom Milana Lukića, koji je pred Tribunalom u Haagu osuđen na doživotnu kaznu zatvora za ratne zločine u Višegradu, ali ne i za ubistva u Štrpcima, dok je Lipovac bio vojnik Vojske Republike Srpske (VRS) u vrijeme počinjenja zločina.

Krajem augusta prošle godine Apelaciono vijeće Suda BiH potvrdilo je presudu kojom su sedmorica bivših pripadnika VRS-a osuđena na 91 godinu zatvora za učešće u otmici 20 civila iz voza u Štrpcima, dok je u odvojenom postupku Boban Inđić osuđen na 15 godina zatvora.

Najčitanije
Saznajte više
U Parizu otvoren spomenik žrtvama genocida u Srebrenici
Spomenik žrtvama genocida u Srebrenici otvoren je u petak na groblju Père Lachaise u Parizu, u okviru obilježavanja 30. godišnjice genocida.
Srabović i ostali: Potvrđeno 30 godina zatvora za zločine u Lukavcu
Apelaciono vijeće Suda Bosne i Hercegovine potvrdilo je prvostepenu presudu kojom su Zijad Srabović i još šest osoba osuđeni na ukupno 30 godina zatvora za zločine protiv civilnog stanovništva 1992. na području Lukavca.
Kampanje za Dodika plaćene iz budžeta entiteta
Ponovno odlučivanje o optužnici protiv Debevca, Mehmedagića i Pijuka
Podignuta optužnica za prijetnje sutkinji Seni Uzunović