Srijeda, 23 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Slobodan Taranjac i drugi. Foto: Sud BiH

Tužilaštvo je uložilo oko 170 materijalnih dokaza, među kojima su dokumenti o statusu optuženih tokom rata, kao i oni koji se odnose na formiranje i rad Kriznog štaba u Prijedoru i Rejonskog kriznog štaba u Ljubiji.

Odbrane su prigovarale na dokumente bez potpisa i pečata, kao i na relevantnost nekih akata. Dragan Međović, branilac prvooptuženog Slobodana Taranjca, ocijenio je da dio dokaza nema veze s optuženim.

“Ovi zapisnici sa sjednica Kriznog štaba opštine Prijedor ne mogu se dovesti u vezu sa prvoptuženim”, rekao je Međović.

On je dodao da je zahtjev građana Mjesne zajednice Donja Ljubija za puštanje mještana iz logora upućen Kriznom štabu u Prijedoru i da su oni bili zatočeni u tom gradu.

Tužilac Izet Odobašić je kazao da Tužilaštvo dokazuje da je prvooptuženi odlučivao o skoro svim oblicima života, te da su Hrvati i Bošnjaci bili prisiljeni napustiti to područje zbog širokog i sistematskog napada.

Dio zapisnika Kriznog štaba u Prijedoru i još nekih akata, kako je napomenuo tužilac, dobrovoljno je predao Taranjac. Optuženi je kazao da je taj materijal sačuvao radi pisanja jedne knjige, a da se iz dokumentacije Kriznog štaba u Ljubiji “vidi šta je radio”.

Tužilac je u dokaze uvrstio i izvode iz matične knjige umrlih za 63 lica – žrtava obuhvaćenih optužnicom.

Odobašić je privremeno povukao prijedlog za uvođenje izvještaja o kriznim štabovima bosanskih Srba, koja je uložena kao dokaz na suđenjima u Haškom tribunalu, nakon prigovora Odbrana da se, bez saslušanja autora tog dokumenta, povređuje pravo Odbrane jer je onemogućena da postavi pitanja.

Slobodanu Taranjcu, Ranku Babiću, Ranku Došenoviću, Zdravku Paniću, Trivi i Milanu Vukiću, Slobodanu Kneževiću i Miloradu Obradoviću sudi se za učešće u nezakonitom zarobljavanju i zatvaranju 120 muškaraca – koji su bili zatvoreni u Domu u Miskoj Glavi, a potom i na stadionu u Ljubiji – te njihovom mučenju i ubistvima počinjenim krajem jula 1992. godine.

Prema optužnici, Taranjac je bio predsjednik Kriznog štaba u Ljubiji, Došenović pomoćnik komandanta za bezbjednost Šestog ljubijskog bataljona 43. brigade Vojske Republike Srpske, a ostali pripadnici čete iz Miske Glave, odnosno vojne i civilne policije.

Suđenje se nastavlja 10. aprila.

Najčitanije
Saznajte više
Kadrić i ostali: Bez izvještaja o dešavanjima u zatvoru u Visokom
Na suđenju za ratne zločine na području Visokog, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je da od Zijada Kadrića nikada nije dobio izvještaj, nakon što ga je imenovao na mjesto upravnika zatvora.
Dževad Avdičević ispred Suda Bosne i Hercegovine sa braniocem Ifetom Feragetom. Foto: Detektor
Avdičević i ostali: Razgovori sa zarobljenikom u Herama
Svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine je na suđenju za zločine na području Sapne ispričao kako je razgovarao sa srpskim zarobljenikom ispred prostorija Vojne policije u Herama, koji mu se nije žalio na postupanje.
Stanić i ostali: Suprug ubijen u “Sušici”
Enes Jahić: Tužilaštvo traži kaznu za zločin u Konjicu