Srijeda, 23 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Rade Garić. Foto: Sud BiH

On je, na temelju Evropske konvencije o transferu osuđenih osoba, tražio da bude prebačen u Srbiju, čiji je državljanin, kako bi tamo nastavio izdržavanje kazne izrečene u BiH, saopćili su iz Državnog ministarstva pravde.

Kako su naveli, Viši sud u Beogradu je, rješavajući molbu za transfer, još u augustu prošle godine Gariću izrekao istu visinu kazne kao Sud BiH.

“Na temelju navedene presude, ministar pravde BiH donio je tješenje od 15. decembra 2022. kojim je dopušten transfer osuđenog iz BiH u Republiku Srbiju“, naveli su iz Ministarstva, napominjući da, prema pravilima Evropske konvencije o transferu, ministar nije trebao tražiti saglasnost Suda BiH.

Apelaciono odjeljenje Državnog suda je drugostepenom presudom osudilo Garića na 17 godina zatvora za zločine počinjene nad bošnjačkim stanovništvom iz Vlasenice i Srebrenice 1992. i 1995. godine.

Prvostepenom presudom Garić je bio osuđen na 20 godina zatvora.

Sud BiH proglasio je Garića krivim za progon Bošnjaka iz Vlasenice i Srebrenice –ubistvima, prisilnim nestancima, fizičkim i psihičkim zlostavljanjem te drugim nečovječnim djelima.

On je, kako je navedeno, u početku bio pripadnik rezervnog sastava policije u Vlasenici, a kasnije komandir Interventnog odjeljenja odreda “Drinjača”, odnosno Interventnog voda Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske.

Garić je, u okviru zločina protiv čovječnosti, osuđen za učešće u tri odvojena slučaja ubistva bošnjačkih civila.

Najčitanije
Saznajte više
Travnički sudija kažnjen smanjenjem plate zbog kašnjenja u izradi odluka
Adis Mehić, sudija Općinskog suda u Travniku, odlukom Disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća sankcionisan je smanjenjem plate za 20 posto na period od šest mjeseci zbog neopravdanog kašnjenja u izradi odluka, potvrđeno je za Detektor.
Nisu ispunjeni uslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima naredne godine
Centralna izborna komisija još uvijek nema odobrena sredstva, a Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine još uvijek nije usvojila studiju izdvodljivosti, što su preduslovi za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine.
Sudija iz Travnika sankcionisan smanjenjem plate
Odbrana advokatice Vasvije Vidović ulaže žalbu na presudu