Ponedjeljak, 3 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Stević se tereti da je tokom 2014. preko graničnog prelaza iz BiH otišao u Beograd, odakle je s Međunarodnog aerodroma “Nikola Tesla” otputovao u Moskvu, a zatim u Rostov i područje Luganjska u Ukrajini.

U optužnici stoji da se Stević na tom području kao dobrovoljac, zajedno sa drugim osobama iz Srbije i BiH, protuzakonito pridružio i postao pripadnik paravojne formacije Odreda jedinice „Jovan Šević“ koja je djelovala protiv legitimnih snaga Ukrajine.

„U okviru navedene jedinice je zadužio oružje i uniformu  te obavljao različite vojne aktivnosti, do kraja septembra 2014. godine“, navodi se u optužnici.

Iako je Sud BiH protiv njega počektom aprila potvrdio optužnicu, Stević je krivicu za ratovanje u Ukrajini negirao tek sredinom jula ove godine.

Iduće sedmice u Sudu BiH treba početi suđenje Ibri Ćufuroviću koji se tereti za organizovanje terorističke grupe, odnosno ratovanje u Siriji.

Ćufurovića optužnica tereti da je 21. aprila 2014. iz BiH otputovao u Tursku, odakle je ilegalno prešao granicu i došao na teritoriju Sirije gdje se pridružio strukturama takozvane Islamske države (ISIL).

“Optuženi je na navedenom području bio sve do 20. aprila 2019., gdje je zajedno sa drugim osobama iz BiH koje su boravile u Siriji sa istom namjerom, koristeći ime Abu Kasim Albosni sudjelovao u terorističkim aktivnostima, pružao pomoć i borio se na strani snaga ISIL-a u jedinici Bejt Komandos, koja je kasnije promijenila ime u El Aksa”, stoji u optužnici protiv Ćufurovića.

Ćufurović u pritvoru koji mu je odredio Sud BiH zbog opasnosti od bjekstva nakon što je u aprilu ove godine izručen kao prva osoba nakon pada ISIL-a, a za njim je u decembru 2015. bila raspisana međunarodna potjernica.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.