Ponedjeljak, 11 augusta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Vještakinja Alma Bravo-Mehmedbašić je navela da je s vještakom Senadinom Fadilpašićem 2020. godine timski radila nalaz svjedokinje “A”, i objasnila da im je zadatak bio da utvrde duševno stanje te da li je sposobna da svjedoči u ovom predmetu.

Vještak Senadin Fadilpašić je rekao da su ustanovili da oštećena ima posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) i da je njena sposobnost da učestvuje u sudskim procesima adekvatna, ali da bi saslušanje pred optuženima utjecalo na njeno duševno stanje te su preporučili psihološku pripremu.

“Uzročno-posljedično s ratnom seksualnom torturom – silovanja, došlo je do razvoja PTSP-a hroničnog karaktera”, navela je Bravo-Mehmedbašić.

Za zločine nad civilima nesrpske nacionalnosti na području Donjeg Vakufa optuženi su Jovan Šatara, Boško Savković i Sekula Šišić, koji su bili rukovodioci u Stanici javne bezbjednosti, te nekadašnji policajac Boško Bilić i bivši vojni policajac Jordan Ilić.

Prema optužnici, Ilić i još tri nepoznata vojnika, koji su tom prilikom svi imali čarape na glavi i bijele opasače, presreli su svjedokinju “A”, naredili joj da uđe u vozilo, nakon čega su je odvezli u objekat blizu kasarne i silovali je, da bi je optuženi 10-ak dana kasnije ponovo silovao u drugom objektu i kazao joj da je to uradio i prije, te je seksualno zlostavljao u više navrata.

U unakrsnom ispitivanju Odbrane Ilića, Fadilpašić je rekao da se zbog protoka vremena ne sjećaju jesu li dokumentaciju korištenu za sačinjavanje nalaza dobili samo od Tužilaštva ili i od svjedokinje.

Na pitanje da objasne činjenicu da svjedokinja od 1992. do 2011. nije imala zdravstvene preglede niti medicinsku dokumentaciju iz tog perioda, Bravo-Mehmedbašić je navela da se mnoge osobe koje su preživjele ratnu torturu nisu javljale ljekarima zbog osjećaja krivice i sakrivanja traume.

Svjedokinja je svoj iskaz dala na jednom od ranijih ročišta.

Suđenje se nastavlja 15. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Bužimkić i ostali: Zarobljenik ležao mrtav pred kućom u Pištalinama
Na suđenju za zločine u Bosanskoj Krupi, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je jedan zarobljenik ležao mrtav ispred kuće u Pištalinama i da je vidio povrede na drugima.
Buljubašić i ostali: Zatekao popaljeno selo
U nastavku suđenja za zločine na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je njegov otac stradao u Jošanici u decembru 1992. godine.