Četvrtak, 5 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sadeta Džinić je posvjedočila da je živjela u selu Džine kada joj je 1. juna 1992. suprug kazao da je dogovor da se ide u Sapnu. Pregovore su vodili, rekla je, Nurija Jašarević, Alija Đulić i Vinko Radović.

Ispričala je da su noć ranije prenoćili u Klisi, pa su se uputili ka raskršću na kojem su bili vojnici. Tu na Klisi, kazala je, ubijen je Murat Džinić.

Svjedokinja je rekla da su se prema Bijelom Potoku kretali u koloni, dok ih je sve vrijeme pratila “srpska vojska”. Kad su sišli u Đuliće, kazala je, jedan vojnik je prišao njenom suprugu, rekao mu da preda dijete ženi, digne ruke iznad glave i da se razdvoji.

“Preko 30 mojih je odvedeno u Bijeli Potok i pobijeno”, kazala je Džinić.

Nakon razdvajanja, objasnila je, krenula je na livadu i čula pucnjavu, u kojoj je ubijeno pet muškaraca. Ispričala je da je kasnije od čovjeka koji je preživio strijeljanje čula da su joj suprug, otac i brat ubijeni, a neke posmrtne ostatke je pronašla u grobnici “Crni vrh”.

Džinić je Odbrani Vinka Radovića rekla da ne zna je li bilo barikada u muslimanskim selima. Kazala je da je od oca čula da su oružje predali “srpskim vojnicima”, ali ne zna da li je bilo vojnog naoružanja.

Ona je svjedočila na suđenju Vinku Radoviću, Petku Paniću i Dragomiru Vasiću, optuženima za prisilno preseljenje, nečovječno postupanje i zatvaranje civila na području Zvornika. S njima je bio optužen i Dragan Spasojević, ali je predmet u odnosu na njega razdvojen.

Sinan Hrustić je ispričao da je 1. juna 1992. imao 12 godina, te da je dogovor bio da se iz Klise, gdje je živio, krene prema Sapni. Na raskrsnici s koje je trebalo biti polazište, kazao je, vidio je tenk i tu su im vojnici počeli otvarati torbe. Nurija – kako je rekao svjedok – predstavnik njihovog sela, rekao je da se umjesto u Sapnu ide prema Đulićima, u Bijeli Potok, nakon čega su se počeli kretati u koloni, dok su ih pratili vojnici s puškama.

Ispričao je da su u Đulićima razdvojili muškarce i žene s djecom. Pred Bijelim Potokom, kazao je, vidio je kako jedan vojnik udara Osmana Hadžića, a kasnije je vidio kako drugi vojnik udara Aliju Džinića, koji je odveden u Džemailovu garažu. Kada je s majkom i bratom došao na njivu, ispričao je svjedok, čuo se pucanj.

Kasnije su, rekao je, ukrcani u stražnji dio kamiona, u kojem je jedan vojnik pucao kroz prozor. Muškarci, među kojima su bili njegov otac i stariji brat, odvezeni su u Karakaj, ispričao je Hrustić i kazao da je kasnije saznao da su odvedeni u Tehnički školski centar u Karakaju i ubijeni u “Gerinoj klaonici”.

Hrustić je Radovićevoj Odbrani potvrdio da je o ovim stvarima čuo od starijih i s televizije. Potvrdio je da je Nurija Jašarević bio u Kriznom štabu i da im je on rekao da se ide u Bijeli Potok. Kazao je da neke događaje o kojima je danas svjedočio nije spominjao na ranijem saslušanju jer se bojao.

Suđenje se nastavlja 25. marta.

Najčitanije
Saznajte više
Talić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Muzičkoj školi u Zenici
Čitanjem optužnice i uvodnim riječima, počelo je suđenje Nesibu Taliću, Jusufu Karaliću, Našidu Delaliću i Sabahudinu Sarajliću za zločine nad civilima počinjene u Muzičkoj školi u Zenici 1993. godine.
Optuženi Fikret Prevljak ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Zukanović i ostali: Bilo evidentirano više od 1.300 pritvorenika
Na suđenju za zločine u Hrasnici kod Sarajeva, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je prilikom kontrole 1993. u zatvoru zatekao 49 lica srpske nacionalnosti, a da je u evidenciji bio registrovan 1.321 zatvorenik.
Peulić i ostali: Materijalni dokazi na opšte okolnosti