Ponedjeljak, 12 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Osman Mehmedagić dolazi na ročište u Sud BiH. Foto: BIRN BIH

Iz Tužilaštva je saopćeno da je Mehmedagić na ovaj način prekršio zakonom propisane uslove za obavljanje funkcije direktora OSA-e BiH, te da je osumnjičen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.

U saopćenju navode da je Mehmedagić nadležnom tijelu za nadzor nad radom OSA-e BiH u Parlamentarnoj skupštini BiH prezentovao diplomu Američkog univerziteta BiH za zvanje bachelora međunarodnog prava, iako je znao da na ovom fakultetu nije nikada studirao ili stekao bilo kakvo znanje. Dodaju da je do diplome došao na nepoznat način.

“Na navedeni način osumnjičeni je naštetio ugledu BiH, te je ostvario i novčanu korist na koju nije imao pravo u ukupnom iznosu od 293.046,58 KM, za koji iznos je oštetio budžet BiH, te je u optužnici predloženo oduzimanje nezakonite imovinske koristi”, stoji u saopćenju Državnog tužilaštva.

Mehmedagić je u decembru 2023. godine uhapšen s predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem, nakon što su obojica osumnjičeni za zloupotrebu položaja i kritvotvorenje službenih isprava. Istraga u odnosu na Debevca kasnije je proširena na “primanje dara za trgovinu uticajem”, te “lažno predstavljanje” i “kršenje Zakona o ravnopravnosti spolova”. Njima su sredinom marta određene mjere zabrane.

Detektor je ranije pisao da u slučaju Debevca ni godinu dana nakon hapšenja nije donesena nikakva tužilačka odluka.

Mehmedagić je ranije stavljen na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država (SAD), zbog saučesništva u korupciji, a navedeno je da je koristio državnu telekomunikacijsku kompaniju “BH Telecom” za prisluškivanje bosanskohercegovačkih političara koji nisu povezani sa Strankom demokratske akcije, te dao instrukcije pojedincu da nagleda vladinog zvaničnika povezanog s opozicijskom strankom iz Republike Srpske.

Zbog toga mu je u decembru prošle godine zabranjen ulazak u SAD.

U januaru 2021. godine Državni sud odbio je optužnicu Tužilaštva BiH, prema kojoj je Mehmedagić, s tadašnjim državnim ministrom sigurnosti Selmom Cikotićem i penzionisanim rukovodećim uposlenikom OSA-e BiH Murizom Druškićem, bio optužen za krivično djelo zloupotrebe položaja ili ovlaštenja. Odbijanje ove optužnice sagovornici Detektora ocijenili su kao urušavanje kredibiliteta Tužilaštva BiH.

Tokom 2021. godine, Mehmedagić i Muhamed Pekić oslobođeni su optužbi za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja.

Bili su optuženi da su zloupotrebom položaja u augustu 2020. pribavili nadzorni snimak iz “BH Pošte” i otkrili identitet pošiljaoca anonimne prijave protiv direktora OSA-e.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve