Utorak, 13 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Foča. Foto: BIRN BiH

Sud BiH navodi da optuženi izbjegava krivično gonjenje. Pojašnjavaju da ih je ranije Osnovni sud u Pljevljima obavijestio da Nikačeviću nije uručena optužnica jer se on, prema izjavi mještana, nalazi u inozemstvu, nakon čega je zamolnica upućena nadležnim organima Srbije za uručenje optužnice Nikačeviću.

Međutim, iz Suda kažu kako od Srbije nisu dobili povratne informacije o uručenju optužnice, te je “zbog očiglednog izbjegavanja krivičnog gonjenja”, od Tužilaštva BiH zatraženo da razmotre druge mjere prema Nikačeviću. Kako navode, 26. novembra 2024. uputili su dopis Tužilaštvu BiH u kojem se pozivaju da Sudu dostave izjašnjenje u pogledu eventualnog raspisivanja međunarodne potjernice za optuženim.

Iz Tužilaštva je potvrđeno za Detektor da su dobili poziv za dostavu izjašnjenja, te da razmatraju “dalje korake koje će poduzeti u ovom predmetu”.

Ranije su iz Tužilaštva navodili da poduzimaju sve radnje propisane Zakonom o krivičnom postupku koje se odnose na obezbjeđenje prisustva optuženog.

Iz Ministarstva pravde BiH nisu odgovorili da li je Državni sud putem međunarodne pravne pomoći dostavljao dokumentaciju koja se tiče Nikačevića u Srbiju ili Crnu Goru, osim što su potvrdili su da je optuženi nedostupan pravosudnim tijelima u našoj zemlji.

Optužnica tereti Nikačevića da je od sredine aprila do kraja septembra 1992. vršio progon civilnog stanovništva u vrijeme širokog i sistematičnog napada Vojske Republike Srpske (VRS), vojnih, paravojnih i policijskih struktura na bošnjačke civile na području općine Foča, odnosno da je učestvovao u prisilnom nestanku dva lica bošnjačke nacionalnosti, među kojima i maloljetnog dječaka, kao i u nečovječnom postupanju, ubistvima deset civila, pomaganju u prisiljavanju dvije žrtve na seksualni odnos te nezakonitom zatvaranju i prisilnom preseljenju civila.

“Vršio je progon i na način da je, kao komandir specijalne jedinice ‘Nikačevi’, kao nadređeno lice znao da su njegovi podređeni pripadnici jedinice počinili nečovječna postupanja i ubili zarobljene civile, te nije preduzeo mjere da spriječi zločine i kazni počinioce tih djela”, saopćeno je ranije iz Tužilaštva.

Nikačevića je ranije Državni sud pravosnažno osudio na deset godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti na području Foče.

Tada je proglašen krivim za silovanje jedne žene u aprilu 1992., za silovanje još jedne djevojke u julu iste godine, kojoj je prijetio da će dovesti njenog mlađeg brata “da gleda šta joj radi”, kao i za učešće u privođenju Rasima Klapuha u augustu, kojeg je predao Vojnoj policiji. Nakon toga, kako je Sud utvrdio, Klapuh je odveden u Kazneno-popravni dom Foča, odakle mu se poslije gubi svaki trag.

Najčitanije
Saznajte više
Pola godine ročište za izjašnjenje o krivici na čekanju u predmetu ratnih zločina
Kantonalni sud u Odžaku, skoro pola godine nakon potvrđivanja optužnice, ne raspolaže informacijama da li su četvorica optuženih primila optužnicu, zbog čega se ne može zakazati ročište za izjašnjenje o krivici Marka Jurića i još 11 osoba optuženih za zločine u Donjoj Mahali.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju
Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske, Poljska planira zabraniti ulazak i boravak na prostoru ove zemlje zbog kršenja integriteta Bosne i Hercegovine.