Srijeda, 15 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Borislav Paravac. Foto: BIRN BiH

“Ročište za izricanje presude u predmetu Borislav Paravac i drugi je bilo odgođeno zbog složenosti predmeta i jer vijećanje nije bilo završeno”, naveli su iz Suda Bosne i Hercegovine u odgovoru za Detektor.

Paravac je optužen u svojstvu predsjednika Kriznog štaba u Doboju, a Bjelošević i Savić – kao načelnik odnosno zamjenik načelnika dobojskog Centra javne bezbjednosti – za zločin protiv čovječnosti zbog progona bošnjačkog i hrvatskog stanovništva 1992. i 1993. godine.

U ovom predmetu ranije je prvooptuženi bio Milan Ninković, nekadašnji član Kriznog štaba u Doboju, ali je postupak protiv njega razdvojen zbog bolesti.

Suđenje im je počelo u aprilu 2016. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Debevec i ostali: Nije nudio mito sudijama Suda BiH
U nastavku suđenja Ranku Debevcu, suspendovanom predsjedniku Suda Bosne i Hercegovine, i ostalima, svjedok Posebnog odjela Federalnog tužilaštva je izjavio da ne poznaje ni jednog sudiju Državnog suda niti im je nudio mito ili naknadu.
Odbijen zahtjev Milana Martića za prijevremeno puštanje na slobodu
Međunarodni mehanizam za krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za prijevremeno puštanje na slobodu Milana Martića, ratnog lidera Srba u Hrvatskoj osuđenog na 35 godina zatvora za zločine počinjene nad Hrvatima i drugim nesrbima od 1991. do 1995. godine.
Ukinuta presuda za zločine u Hadžićima
Ustavni sud kao neosnovanu odbio apelaciju Srećka Aćimovića