Utorak, 7 aprila 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH decembar 2023.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Detektor je ranije objavio da se Čvorić tereti da je u svojstvu rezervnog policajca Stanice javne bezbjednosti Zvornik – krajem jula 1992., kao čuvar u zatvoru u objektu FK “Divič”, naoružan – nasilno izveo ženu bošnjačke nacionalnosti nad kojom je – oružjem i uz prijetnju za život oštećene – počinio silovanje u obližnjem objektu.

Nakon čega je, prema optužnici, naredio oštećenoj da se vrati u prostorije s ostalim zatvorenicima bošnjačke nacionalnosti s područja Zvornika i okolice, koji su tu nezakonito zatvoreni.

Osumnjičeni se tereti da je počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Navode optužnice Tužilaštvo BiH će dokazivati pozivanjem 16 svjedoka, od kojih je jedan s mjerama zaštite, jednog stručnog vještaka te prilaganjem materijalnih dokaza.

Početkom maja ove godine Čvoriću je određen jednomjesečni pritvor zbog opasnosti od bjekstva te bojazni da će boravkom na slobodi uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, uticati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače.

Prema Tužilaštvu, Čvorić je državljanin Nizozemske, gdje je i nastanjen.

Najčitanije
Saznajte više
Miroslav Kraljević negirao krivnju za veličanje ratnih zločinaca
Miroslav Kraljević, načelnik opštine Vlasenica, izjasnio se da nije kriv zbog izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, odnosno veličanja osuđenih za ratne zločine.
Ustavni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Vrhovni sud Federacije Bosne i Hercegovine. Federalno tužilaštvo Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Optužnica zbog zloupotrebe položaja u “Vitezitu”
Posebni odjel za suzbijanje korupcije, organizovanog i međukantonalnog kriminala Federalnog tužilaštva podigao je optužnicu protiv Behrije Huseinbegović, Tomislava Zubaka, Josipa Raiča, Nikole Čate te pravnog lica “WDG d.o.o.” Vitez zbog zloupotrebe položaja ili ovlaštenja i drugih krivičnih djela.