Nedjelja, 8 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Sud BiH. Foto: BIRN BiH

Prema optužnici koju je objavilo Tužilaštvo BiH na svojoj službenoj stranici, oni su optuženi da su svjesno pružili pomoć članovima udruženog zločinačkog poduhvata te raznim pojedincima, vojnim i policijskim jedinicama, uključujući jedinice Drinskog korpusa, Glavnog štaba VRS-a, Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, čiji plan je bio da zatvore i po kratkom postupku pogube – a potom i zakopaju – vojno sposobne muškarce Bošnjake iz srebreničke enklave, a žene, djecu i starce prisilno premjeste i na taj način ih unište kao grupu.

Vujović je optužen kao komandant Petog bataljona Vojne policije Drinskog korpusa, Dupljanin i Višković kao pripadnici te jedinice, Vlačić kao komandant Birčanske brigade VRS-a, Pepić kao zamjenik komandanta Bišinskog bataljona ove brigade, Ognjenović kao komandir čete Vojne policije iste brigade, a Golijan kao pripadnik Desetog diverzantskog odreda Glavnog štaba VRS-a.

Prema jednoj od tačaka optužnice, sredinom jula 1995. godine na lokalitetu jame “Hašimova rupa“ ubijeni su dovedeni  muškarci i dječaci, prethodno zarobljeni u pokušaju da poslije 11. jula 1995. godine pobjegnu iz Srebrenice.

Na lokalitetu livade zvane “Doline-Krajevi“, prema optužnici, 23. jula 1995. strijeljano je 39 Bošnjaka, dok je u drugoj polovini jula 1995. u blizini Vlasenice na lokalitetu “Jarovlje“ strijeljana manja grupa ljudi.

Optužnica za ove zločine podignuta je početkom decembra prošle godine, o čemu je izvijestio Detektor.

U narednom periodu bi trebalo biti zakazano ročište za izjašnjenje o krivnji.

Najčitanije
Saznajte više
Karan proglasio pobjedu, Blanuša priznao poraz dok posmatrači upozoravaju na nepravilnosti
Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) proglasio je pobjedu svog kandidata Sinše Karana na ponovljenim prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske koji se održavaju nakon što je Miloradu Dodiku oduzet mandat. Srpska demokratska stranka (SDS) priznala je poraz svog kandidata Branka Blanuše koji je kazao da je za entitet dobro što je dobio predsjednika dok su posmatrači upozorili na brojne nepravilnosti tokom glasanja i izbornog dana.
Uskoro ročište za izjašnjenje o krivnji za zločine u Donjoj Mahali kod Orašja
U Kantonalnom sudu u Odžaku uskoro će biti zakazano ročište na kojem bi se o krivnji trebao izjasniti Željko Martinović, optužen za ratni zločin na području Orašja, potvrđeno je za Detektor iz posavskog Kantonalnog tužilaštva.
Pritisak tužilaštva na Okružni sud u Bijeljini
Sud BiH zaprimio optužnicu protiv Darija Ristića
Logoraši iz Sanskog Mosta sljedeće sedmice ispred zgrade VSTV-a