Petak, 18 jula 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Prostor bivšeg logora “Trnopolje” u Prijedoru. Foto: BIRN BiH

Naredba za raspisivanje potjernice je donesena na prijedlog Tužilaštva BiH, a pored toga je doneseno i rješenje kojim se Rudaku određuje pritvor.

“Sud nije dobio nova saznanja o mjestu boravka optuženog”, naveli su u odgovoru iz Suda BiH.

Optuženi Rudak trebao se na ročištu za izjašnjenje o krivnji pojaviti još krajem maja, ali tada je sudija za prethodno saslušanje Šaban Maksumić rekao da su od Policijske stanice Prijedor dobili obavještenje da se optuženi ne nalazi na adresi koja je navedena u optužnici.

“Tamo su samo zatekli njegovu suprugu, koja im je rekla da je on u januaru otišao u Srbiju”, dio je obavještenja policije, u kome se navodi da ni Rudakovoj supruzi nije poznata adresa na kojoj on živi.

Branilac optuženog Željko Gnjatović je tada kazao da od januara 2023. nije komunicirao sa svojim branjenikom.

Tužilac Izet Odobašić naveo je da su dobili podatke od Granične policije BiH da je optuženi Rudak napustio BiH 22. januara 2023. godine i da se nalazi u Srbiji, zbog čega su ranije i zatražili raspisivanje potjernice i određivanje pritvora.

Rudak se skupa sa Slavkom Puhalićem, Draganom Škrbićem, Rajkom Damjanovićem i Dragomirom Šaponjom tereti da su za vrijeme širokog i sistematičnog napada usmjerenog na civilno stanovništvo bošnjačke i hrvatske nacionalnosti na području Prijedora i okoline počinili zločine u logorima “Omarska”, “Keraterm” i “Trnopolje”. Puhalić se optužnicom tereti kao isljednik i zamjenik upravnika logora “Trnopolje” i nadređena osoba svim stražarskim smjenama, a ostali u statusu stražara u logorima – da su učestvovali u izvršenju udruženog zločinačkog poduhvata, vršili progon na diskriminatornoj osnovi, po nacionalnoj, političkoj i vjerskoj pripadnosti.

Na teret im je stavljeno silovanje najmanje deset žena i djevojaka, među kojima su bile i maloljetne osobe, od kojih je jedna od posljedica zlostavljanja preminula, a kod dvije žrtve silovanja je prouzrokovalo prisilnu trudnoću i porod.

Od posljedica zlostavljanja je, prema Tužilaštvu, najmanje 21 zatvorenik preminuo, a petorica su prisilno odvedena u nepoznatom pravcu, te im se od tada gubi svaki trag i njihova tijela do danas nisu pronađena.

Rudaka optužnica tereti da je u svojstvu stražara u “Trnopolju” tokom juna 1992. s nepoznatim vojnikom mučio, te nanosio povrede i fizičke i psihičke patnje jednom od zatočenika.

Zajedno s njima bio je optužen i Dragoja Čavić, ali je Sud BiH obustavio postupak protiv njega “iz razloga povlačenja optužnice Tužilaštva BiH u odnosu na osumnjičenog Čavića”.

Ranije su Puhalić, Škrbić i Damjanović negirali krivicu za zločine počinjene u prijedorskim logorima.

Osim Rudaka, u bjekstvu se nalazi i optuženi Šaponja, kojem je Sud BiH odredio pritvor i naredio da se za njim raspiše potjernica.

Najčitanije
Saznajte više
Čeka se konačna odluka o nadležnosti vođenja predmeta protiv Debevca i ostalih
Odbrane osumnjičenih Ranka Debevca, Osmana Mehmedagića i Milisava Pijuka, protiv kojih je optužnica podignuta za zloupotrebu položaja i druga krivična djela, te Tužilaštvo Bosne i Hercegovine podnijeli su žalbu protiv rješenja Državnog suda o prenosu vođenja predmeta na Vrhovni sud Federacije, potvrđeno je za Detektor.
Odbijen zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu
Predsjednica Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), sutkinja Graciela Gatti Santana, odbila je zahtjev Miće Stanišića za prijevremeno puštanje na slobodu, navodeći težinu zločina za koje je osuđen na 22 godine zatvora i nedostatak dokaza o njegovoj rehabilitaciji.