Ponedjeljak, 17 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Društvene mreže. Foto: Ilustracija

Twitter profil „Nataša Kandić official parody acc“ objavio je u ponedjeljak, 26. juna status u kojem je najavio da će organizacija podići nekoliko “optužnica” protiv Baje Malog Knindže, pjevača koji u svojim pjesmama veliča osuđenike za ratne zločine.

„Imamo dokaze da je raspirivanjem nacionalne mržnje doprineo zločinima devedesetih. Optužnica je po istim osnovama kao Vojislavu Šešelju. Smeši mu se odlazak u Hag“, objavljeno je na Twitteru.

Uprkos jasnom naglašavanju u nazivu profila kako se radi o parodiji i činjenici da pojedinci i organizacije mogu podnijeti samo krivične prijave ili tužiti drugu osobu dok optužnice podižu tužioci, objava je brzo postala udarna vijest na nekoliko portala u Srbiji i Bosni i Hercegovini.

Na bosanskohercegovačkom portalu Klix isprva je bila objavljena je vijest sa naslovom: „Najavljena krivična prijava protiv Baje Malog Knindže zbog nacionalističkih pjesama i širenja mržnje“. Nju su potom prenijeli brojni portali širom BiH i regiona.

Semir Hambo, glavni i odgovorni urednik portala Klix kaže za Detektor da ovakve informacije i dezinformacije itekako utječu na rad u online novinarstvu.

„Odgovornost svakako snosi novinar i medij, ali uz opasku da je sve izazovnije raditi u atmosferi kada se namjenski kreira veliki broj dezinformacija. Mediji čiji je profil da objavljuju veliki broj dnevnih informacija su najčešće podložni tome i sami se s tim moraju i nositi“, naveo je Hambo te potvrdio da bi i objašnjenje sa naznakom da je tekst ispravljen trebao biti sastavni dio teksta.

Dodao je kako je u konačnici važna namjera medija, kao i priznanje da je greška napravljena, ali i ispravljena.

Za razliku od Klixa na brojnim portalima koji su također objavili vijest ispravka nije napravljena niti postoji objašnjenje da se ne radi o stvarnom profilu.

Pajčin je u subotu večer 24. juna u beogradskom Tašmajdanu održao koncert pred više hiljada ljudi.

Nataša Kandić, osnivačica Fonda za humanitarno pravo potvrdila je za Detektor da je riječ o “parodiji” te da njena organizacija nije objavila ovaj tweet.

Lažna objava da će Kandić podnijeti krivičnu prijavu protiv Baje Malog Knindže, nastala na osnovu tweeta sa lažnog profila, posljedica je neprofesionalnog i neodgovornog pristupa novinarskom poslu, korištenja nepouzdanih izvora na internetu te neprovjeravanja informacija, objašnjava Anida Sokol, istraživačica u Mediacentru Sarajevo.

„Ovaj slučaj govori i o tome koliko je važno da novinar ili novinarka provjeri kredibilnost nekog izvora prije nego objavi informaciju. Napraviti vijest samo na osnovu nečije izjave na društvenoj mreži nije dovoljno, a to se nažalost u novinarstvu često dešava. Potrebno je da vijest ima više izvora, u slučajevima kao što su tužbe ili sporovi da se kontaktiraju sve strane, da vijest ima kontekst i pozadinu i da se također osoba kontaktira, a ne samo prenese njena izjava sa društvene mreže“, pojašnjava Sokol.

Ona dodaje kako razumije da su novinari pod velikim pritiskom i da moraju objaviti veći broj vijesti dnevno, ali ukoliko novinarima izvor na internetu nije poznat, onda najmanje što se može uraditi jeste da se prvo provjeri njegova kredibilnost.

„Veliku odgovornost nose i urednici i vlasnici jer insistiraju na broju objavljenih vijesti, a ne na ozbiljnim novinarskim tekstovima nastalim na osnovu više izvora, uz kontekst i pozadinu priče“, kaže Sokol.

Ona smatra kako bi mediji i sami trebali više pisati o dezinformacijama i njenim posljedicama.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi